НЕЗНАНИ ГРОБ НАЈМЛАЂЕ ЋЕРКЕ ЂУРЕ ЈАКШИЋА МИЛЕВЕ ЛЕВИЦЕ ЈАКШИЋ, КОЈА ЈЕ КАО УЧИТЕЉИЦА У ЂАКУСУ ПРЕМИНУЛА 1889. ГОДИНЕ (први део)

Најстарији документ у коме се помиње школа у Ђакусу је писмо министра просвете и црквених дела од 3. марта 1880.године, упућено из Београда у Прокупље „ Начелству округа топличког“. Мада је школа радила и пре тога, као година почетка рада школе у Ђакусу – Пејковцу званично се узима 1880.година.

Једна од првих учитељица у Ђакусу крајем претпоследње деценије, XIX века била је најмлађа ћерка Ђуре Јакшића Милева Левица Јакшић. То сазнајемо из рукописних збирки Матице Српске у Новом Саду, документа Министарства просвете од  1888.године, рукописне белешке М. Павловића која се налази у Народној библиотеци у Београду, бројних новинских текстова и на крају из сабраних дела Војислава Илића која је приредио Милорад Павић, 1961.године. Она нам пружају највише драгоцених података.

Ђура Јакшић

Ниједна друга жена није толико интересовала великог српског пeсника Војислава Илића (1860-1894) као најмлађа ћерка Ђуре Јакшића Левица, односно Милева Јакшић. Пошто није имала никог свог после смрти своје старије сестрe Тијанe остала је да станује код зета Војислава у истој кући у истим собама, сама са Илићем чије су је песме заносиле, па их је као шипарница уплитала у своје снове. Планула је љубав. До тада је песник посвећивао песме својој младој жени Тијани. Сада у стиховима помиње девојку жарких очију, младих и бујних груди. Пожар се привидно стишао јер је Војислав позван у војску.

Левица је била ученица последњега разреда Више девојачке школе у Београду. Пошто је положила испит отишла је за Варварин да буде учитељица. Војислав још није преболео жену Тијану, али у тој Левици открива снажнија, дубља осећања која оставља у стиховима:

„Ал опростићете госпођице,
Што дирнух тугу ту.
Мени је драго њено лице
Још једном волим њу.“

Међутим, после одласка Левице у Варварин, да ли због даљине или девојчине плахости Војислав је почео да сумња у њу и ова вест о њој мути му мир и изазива клоност. Пише јој песме у којима је оптужује за неверство. Црв сумње је изгризао песникову душу и у тренуцима смирености помишља да није у праву, да је све можда болесно неповерење и пише песму „Сумња“.

Војислав Илић

„Векови су прошли и времена дуга,
Многа царства пала, а многа се дигла
Али моја сумња као твоја туга
Још никако није своме крају стигла.“

И Левица не може да одоли и одговара му на свако писмо. Речи као да их поново враћају у загрљај. Најзад, Војислав је дошао да је види. Држали су се за руке на обали Мораве. Сузе и речи извињења и помирења. Пољупци… заборавља се све. Шетали су свакодневно од варваринске школе до сеновите обале Мораве. Дани и ноћи су брзо пролазили. Суморна јесен се надвила над долином Мораве. Левица почиње да се плаши кад би се загледала у његове очи које су се из дана у дан испуњавале тугом. Стрепња је расла јер је песник осећао да се ближи час растанка. Једног јутра испијен и блед сео је у чезе и отпутовао. Притисли су је јади и слутње. Плашила се самоће. Зимске ноћи су дуге. Она сама у школи, скупљена под шареницама на сламарици, мисли о њему а Војислав се не јавља. У њој је било све сломљено.

Донела је брзо одлуку. Прихватила је понуду учитеља Ристе Прокића из Прокупља да се уда за њега. Ни сама не зна шта је нашла у том младом човеку. Нову љубав или само бекство од самоће. На брзину склопљен брак брзо су почеле да нагризају свађе и мржње. Растанак је био неминован после неколико месеци.

Левица притиснута пороцима у животу, дана 20.јула 1888.године, поднела је молбу Министарству којом тражи поново службу са напоменом да би „ишла ма где за учитељицу ручног рада“.

Вест о Левичиној удаји, која је 1. јануара 1888.године дала оставку на учитељски положај у Варварину, јер се испросила (17. децембра 1887.) али са молбом да јој остане право на службовање, поразила је Војислава. Туга која га је пратила кроз живот: смрт сина, смрт Тијане, смрт кћери. И сада Левичина удаја почела је да га руши. Порази…порази. Одао се боемском животу. Само на тренутке покушао је да се отргне, бележећи ка кафанским столом стихове пуне горчине и јада.

Левичина молба је прихваћена. Отишла је са бременом туге у забачено село Ђакус да сахрани своју младост. Изнурена, потиштена, увређена. Завукла се у самоћу и глувоћу села, где се леже са сумраком и устаје са зором. Болови у грудима су били све јачи. Самоћа без речи, додира, који би је вратили нечему, некоме… Војислава који по београдским кафанама растаче свој живот у страшној осами и горичини, немајући смелости да се врати.

Умрла је у двадесет петој (неки кажу у 21. години) усамљена, опустошена болешћу и тугом она, која је слушала музику стихова великог песника Србије тога доба и са његових усана испијала медовину живота, лежала је на постељи мртва, а мирис жутих дуња и смрти испуњавало је сиротињску собу сеоске учитељице. Сахранили су је на крају сеоског гробља. Ученици су јој донели на гроб пољско цвеће. Време је избрисало трагове а трава прекрила усамљени гроб који је касније зарастао у трње. На њему су сваког пролећа цветали нежно бели цветови као да причају о заборављеној љубави која лежи ту, под трњем, далеко од људи.

Данас је то незнани гроб јер се заиста не зна где почивају кости Левице Јакшић. Песник Војислав Илић у свом кратком животу, умро је у 34ој години доживео је још једну несрећну љубав. Годинама по његовој смрти, по Београду се препричавао скандал који се десио између њега и Милеве Јакшић, најмлађег детета Војислављевог „песничког и кафанског брата“ Ђуре Јакшића, која је успут била и његова свастика.

КРАЈ ПРВОГ ДЕЛА

Аутор текста; Љубиша Милошевић, новинар и публициста

*ЗАБРАЊЕНО СВАКО ПРЕУЗИМАЊЕ ТЕКСТА ИЛИ ФОТОГРАФИЈА БЕЗ ОДОБРЕЊА РЕДАКЦИЈЕ ИЛИ АУТОРА!

 

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *