Сем Фабрици: Србија је корона вирус дочекала спремнија него многе земље баш захваљујући помоћи Уније

Поводом изјаве председнице Европске комисије, Урсуле фон дер Лајен, тренутне ситуације са KОВИД-19 и помоћи ЕУ Републици Србији, шеф Делегације ЕУ у Србији, амбасадор Сем Фабрици, дао је интервју за Радио телевизију Србије путем скајпа.

Испод се налази транскрипт овог интервјуа који можете користити.

Водитељка Сања Бабић: У Србији је одјекнула изјава председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен да се уводи забрана извоза медицинске опреме из Европске уније. У данима који су уследили, постало је јасно да и сама Комисија, а и бројне чланице Уније сматрају да у било којим рестрикцијама, Западни Балкан треба сматрати делом Европе. У интервјуу за РТС, шеф Делегације Европске уније у Србији Сем Фабрици појашњава да није реч о забрани већ о државној контроли извоза и да Брисел већ тражи начине да Србији помогне као што је то чинио и у свим ранијим кризним ситуацијама. Штавише, подсећа Фабрици, Србија је корона вирус дочекала спремнија него многе земље баш захваљујући помоћи Уније. Донацијама је обновљено 20 клиничких центара, Институт за вирусологију Торлак, купљена је опрема Инфективној клиници, а у 122 возила Хитне помоћи од 250 колико нам их је донирала Унија, постоје данас тако драгоцени респиратори.

Сем Фабрици: Европска унија координира све мере којима се смањује ризик од корона вируса и штите животи људи и држава, економија. Европски савет је јуче на видео конференцији одлучио о мерама за сузбијање епидемије, о мобилисању свих снага за производњу и набавку важних ствари као што су маске, респиратори и медицинска опрема, како би све то стигло где је најпотребније. Договорено је како ће да реагују Европска централна банка и буџет Уније да подрже привреду. Такође је организована евакуација за грађане Уније који желе да се врате кући из погођених подручја. Показали смо висок степен солидарности и схватања да само ако се држимо заједно, можемо да превазиђемо ову тешку кризу која погађа свет.

Новинар Бојан Бркић: Да ли се било која од поменутих мера односи на земље кандидате, где је ту Србија, да ли ће моћи да се укључи у те механизме и какву помоћ може да очекује од Уније?

Сем Фабрици: Европска унија је већ активирала разне постојеће механизме да помогне земљама на Западном Балкану, а посебно Србији. Прво смо за Србију активирали систем цивилне заштите који омогућава Србији да од других чланица затражи помоћ. Тај систем је радио и у ранијим кризним ситуацијама као што су биле поплаве. У области здравства, центар за контролу болести у Бриселу понудио је Србији сву своју експертизу у борби против овог вируса. Оно што је речено претходних дана, да Србији није омогућено да купује опрему у Унији није тачно. Може се продавати изван Уније, само је потребно одобрење земље у којој се тражена роба производи. То је учињено зато што су неке земље изван Уније, од којих је Европа куповала медицинску опрему увеле забрану извоза, па да не би било несташица у Европи, морали смо да уведемо контролу одлива те робе. И на крају, помоћи ћемо и економски. У сталном смо контакту са Владом Србије да видимо како можемо брзо, ефикасно и на најбољи начин да усмеримо 200 милиона евра из претприступних фондова у мере за подршку српској привреди. Чим добијемо неки преглед од српских власти, деловаћемо. Тренутно се чини да ће највећа помоћ бити потребна малим и средњим предузећима, која сада имају проблема да раде и ми ћемо се свакако ту ангажовати, али смо отворени за све предлоге српске владе како можемо да помогнемо. Дакле, радимо и са чланицама Уније и са кандидатима да заједнички превазиђемо окризу. Ако смо заједно, ако радимо заједно, и у крајњем случају, ако патимо заједно, лакше ћемо изаћи из ове ситуације.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *