Респираторни вируси харају и нашим крајем

Последњих десетак дана, драстично се повећао број одраслих градјана, као и деце оболелих од респираторних инфекција, па су чекаонице Дома здравља у Дољевцу, а слична је ситуација готово у целој Србији, пуне пацијената са високом температуром, кашљем и боловима у костима и зглобовима.

Из тог разлога питали смо лекаре за савет. -Респираторне или тзв.капљичне инфекције, јер се путем капљица, при кијању или кашљању избацују  у ваздух, могу да захвате читав дисајни систем или део система. Путем ваздуха преносе се до других људи, и тако врло лако шире. Доводе до упале носа, синуса,  грла, или свега тога заједно, или до грипа, каже за радио Копријан директорка Дома здравља Весна Златановић Митић.

Потпуна заштита од тих респираторних инфекција, не постоји, али како истиче, др Златановић Митић, мере превенције могу могућност инфекције да сведу на најмању могућу меру. –Потребно је редовно проветравање просторија, како би се обезбедило струјање ваздуха,  затим редовно чишћење предмета који се свакодневно заједно користе, попут тастатура, квака на вратима, телефона. Довољно је само да након додира површина пуне вируса дотакнемо очи или лице и велика је вероватноћа да ћемо се инфицирати. Такође, папирне марамице после употребе треба одмах бацити. Често прање руку се подразумева. Такође, напоменула бих, када се ради о грипу, заштита у виду вакцине је најбоља превенција, а имунитет се стиче већ две, три недеље након вакцинације.

Докторка додаје и да адекватном исхраном и физичком активношћу можемо подићи имунитет организма и спречити ове врсте болести. – Што више воћа и поврћа, који садрже антиоксидансе, избегавање дуванског дима, су начини на повећање отпорности организма, који тако неутралише негативно деловање из спољне средине.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *