Копирајте рачуне које шаљете за наградну игру, можда вам затребају!

Без обзира на то што је законски регулисана област у вези права потрошача, мишљење већине грађана наше земље је да многи трговци користе све могуће изговоре да избегну рекламацију производа или услуга, те да тако потрошачи увек извлаче дебљи крај.  Међутим, и потрошачи морају бити свесни, сматарају у Форуму за заштиту потрошача у Нишу, да и они имају у том процесу своју одговорност. То се пре свега односи на чување фискалних рачуна, казао нам је Јован Јовановић председник овог удружења, јер када се потрошач пожали на квалитет робе коју је купио, да би уопште размотрио његов захтев трговац одмах тражи фискални рачун.

Међутим, ови исечци веома брзо избледе, па се на њима не види ни износ, ни радња, нити датум плаћања. Отуд и препорука из Форума за заштиту потрошача да се фискални копира да био доказ обављене куповине, јер ако потрошач нема ниједан релевантан доказ да је роба купљена у тој радњи, онда трговац може да одбије рекламацију пре свега због немогућности утврдјивања гарантног рока.  Зато је препорука потрошачима за најсигурније и најлакше остваривање права, поседовање доказа о куповини.

У Закону пише да потрошач није у обавези да има фискални рачун приликом рекламације, међутим он ипак продавцу мора да докаже на неки начин да је роба купљена код њега и што је битније када је купљена. Зато би требало фискални рачун сачувати у оригиналу или га ископирати због тога што оригинал после неког времена може да избледи, па се на њему ништа не може видети, те од њега, као таквог, нема никакве користи у потупку рекламације. То нарочито важи за вредније ствари, чији је гарантни рок дужи, рекао нам је  Јован Јовановић председник Форума за заштиту потрошача из Ниша.

Грађане такодје опомиње да, с обзиром на то да је опет почела наградна игра “Узми рачун и победи” уколико већ шаљу рачуне, пре тога направе  њихове копије, бар за вредније ствари.  Јер, уколико се деси ситуација да им тај фискални рачун касније затреба за  рекламацију, а потрошач нема ни ни оригинални рачуна ни копију, може имати проблема код трговца.

У одређеним ситуацијама, напомиње наш саговорник, могуће је остварити право на рекламацију робе и уколико немате фискални рачун. –Наиме, ако је роба плаћена чеком или картицом, онда постоји траг да је купљена код одређеног трговца, код кога је потрошач дошао да се жали, истиче Јовановић. Купац може, такодје да донесе потврду са свог рачуна у банци о плаћању, а може и да тражи да му продавац пронађе у својој евиденцији доказ да је управо код њега тог дана купио одређени производ.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *