Ујед крпеља, опасан или не?

Ујед крпеља је веома актуелна тема, јер осим по шумама и ливадама, њих данас све више има и по парковима. Због тога је потребно препознати ујед и правилно поступити, без панике, али и занемаривања. Доктор опште медицине Часлав Миладиновић каже   да наши грађани обрате пажњу  на ујед крпеља, јер контакт са крпељом може довести до такозване лајмске болести, међутим, уз превентиву и одговорност разлога за панику нема. А уколико волите да боравите у природи, а желите да се заштитите од ових малих напасника, потребно је да облачите гардеробу дугих рукава и ногавица, и да по повратку из природе обавезно прегледате своје тело.

Др Часлав Миладиновић
  • Оно што је најбитније је, када приметите да сте да вас је убо крпељ, немојте никада крпеља вадити сами, већ се  обратите  првом доктору који вам је најближи. А ако  нисте приметили одмах убод јер је на незгодном месту, а при том се јави црвенило   пречника већег од 3цм, то је аларм да се под хитно морате јавити лекару како би се одмах кренуло са лечењем јер је велика веоватноћа да је човек добио лајмску болест. Лајмска болест је врло озбиљно обољење које најчешће узрокује убод крпеља. Али, као код већине болести, од кључног значаја су рано уочавање и правовремена реакција, односно, одлазак код лекара. – каже др Миладиновић.

Он додаје да уколико се неким случајем пропусти овај период, када треба реаговати на црвенило око убода, након неколико месеци се појављују необјашњиве температуре, болови непознатог порекла у костима и зглобовима, малаксалост. То је почетна фаза лајмске болести.

Др Миладиновић каже  да је убод крпеља  безболан и практично је немогуће оценити да ли је дошло до контакта, јер он у својој пљувачки има природни анестетик. Из тог разлога људи који бораве у природи, а нарочито они који нису заштићени – излетници, деца , радници који обрађују те површине, морају по повратку у кућу да обаве преглед целог тела.

У нашој општини нема значајно повећаног броја људи које је ујео крпељ, а самим тим и овог обољења. Доктор Часлав Миладиновић  истиче да се код наших суграђана прилично развила свест о ризику уједа од крпеља, те воде рачуна о себи, својој деци, превентиви и јављају се лекару након што примете ујед.

Он на крају разговора саветује  да никако не треба вадити крпеља нестручно, јер  тако инфекција може да се додатно погорша, и додаје да нема места паници, јер у овом случају човек има времена да реагује и предупреди компликације.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *