Svakom roditelju koji ima školarca 1.septembar unosi euforiju, nekim roditeljima izaziva stres i strepnju, a neretko su i ova stanja isprepletana. Dok je većina roditelja uglavnom fokusirana na kupovinu školskog pribora, udžbenika i nove garderobe postoji i ne tako mali broj roditelja koji sa strepnjom dočekuju početak školske godine – to je najčešće slučaj kod roditelja koji imaju dete sa smetnjama u razvoju. Suočeni su sa obavezama kao i svi drugi roditelji, ali i dodatno opterećeni izazovima sa kojima se njihovo dete svakodnevno suočava. Usled zakonskih obaveza i propisanih normativa koje inkluzija podrazumeva, lični pratioci su nezaobilazna tema o kojoj se sve više priča.
Podrška u obrazovanju deci sa smetnjama u razvoju je neophodna.
Inkluzivno obrazovanje dakle podrazumeva dostupnost redovnog obrazovanja svim učenicima. Osim uklanjanja svih vrsta prepreka u školi i oko škole, inkluzivno obrazovanje znači adekvatan odgovor sistema i prilagođavanje obrazovnih ustanova, nastavnika i društva u celini na individualna svojstva i potrebe svakog deteta. Zbog svega toga možemo govoriti o inkluzivnom obrazovanju kao o „obrazovanju po meri deteta.
Jedan od vidova dodatne socijalne, posredno i obrazovne podrške učenicima jeste i pravo na ličnog pratioca, odnosno osobu koja pruža podršku detetu u obavlјanju svakodnevnih životnih aktivnosti odvođenje i dovođenje iz škole, ishrana, oblačenje, odlazak u toalet i slično. U odnosu na potrebe deteta, posao ličnog pratioca podrazumeva podršku u komunikaciji, usmeravanje pažnje, socijalizaciju i rad na samostalnosti. Njihova uloga značajna je u obrazovanju i svakodnevnom životu, kako deci, tako i roditeljima. Empatija je ključna za posao ličnog pratioca.
Ova usluga je godinama unazad prepoznata u opštini Doljevac, koja jednom delom iz lokalnog budžeta izdvaja sredstva finansiranje usluge Lični pratilac deteta. Posebno ohrabruje činjenica da je ova lokalna samouprava prepoznala značaj ove usluge i ove školske godine usluga će biti u celosti finansirana, odnosno deca će imati ličnog pratioca sve do kraja školske godine.
Opština Doljevac u saradnji sa Udruženjem „Inkluzija danas“ iz Prokuplja, kao što smo napomenuli, realizuje uslugu “Lični pratilac deteta“, a u cilju pružanja podrške deci sa smetnjama u razvoju i osobama sa invaliditetom.
Gordana Cvetković, načelnica u lokalnoj samoupravi Doljevac kaže da se ova usluga realizuje godinama unazad i da se sredstva za ovu namenu obezbeđuju delom iz lokalnog budžeta, a delom iz namenskih sredstava Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije.
-
- Lični pratilac deteta je usluga koja lokalna samouprava Doljevac u saradnji sa Udruženjem „Inkluzija danas“ iz Prokuplja uspešno realizuje 7. godinu za redom. Sredstva za ove namene se obezbeđuju iz namenskih sredstava Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i delom iz budžeta opštine Doljevac. Mi smo potpisali ugovor sa pružaocem usluga, Udruženjem „Inkluzija danas“, iz Prokuplja koje ima licencu za pružanje usluga ličnog pratioca. Udruženje je angažovalo licne pratioce sa teritorije opštine Doljevac koji su prošli obuku i imaju sertifikate za obavljanje poslova ličnog pratioca, izdate od Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu- kaže načelnica Gordana Cvetković.
U nastavku razgovora objasnila je na koji način roditelji koji imaju decu sa razvojnim teškoćama mogu da ostvare ovo pravo.
-
- Da bi porodice ostvarile ovo pravo potrebno je da najpre podnesu zahtev Interresornoj komisiji opštine Doljevac, koja vrsi procenu potreba za pružanjem dodatne obrazovne, zdravstvene i socijalne podrške deteta. Komisiju cine pedijatar, socijalni radnik, psiholog i defektolog. Na osnovu sagledanih potreba za podrškom detetu Komisija izdaje mišljenje i upućuje ih na nadležne institucije.
Roditelji podnese zahtev za ostvarivanje usluge lični pratilac deteta, Centru za socijalni rad, na osnovu mišljenja Interresorne komisije. Centar za socijalni rad donosi rešenje o korišćenju usluge i upućuje korisnika na korišćenje usluge ličnog pratioca.
Načelnica u lokalnoj samoupravi Doljevac Gordana Cvetković dodaje da su korisnici usluga lični pratilac deteta deca sa smetnjama u razvoju, ali pod uslovom da su uključena u vaspitno-obrazovni sistem. Kaže da lični pratilac dece pruža individualnu podršku deci sa invaliditetom, odnosno deci kojoj je usled određenih smetnji u razvoju potrebna dodatna podrška tokom učenja i dnevnog funkcionisanja.
- Korisnici usluge Lični pratilac deteta su deca sa smetnjom u razvoju, pod uslovom da su uključena u vaspitno-obrazovani proces do kraja redovnog školovanja. Svrha usluge jeste pružanje odgovarajuće individualne praktične podrške deci radi uključivanja u redovno školovanje i aktivnosti u zajednici, radi uspostavljanja što većeg nivoa samostalnosti. Važno je razumeti da zadatak ličnog pratioca nije da pruža pedagošku podršku detetu, već obuhvata oblasti kretanja, socijalizacije, govora i komunikacije, usmeravanja pažnje i samostalnosti. Opis posla ličnog pratioca zavisi od individualnog plana podrške koji za svako dece kreiraju stručnjaci na osnovu procene potreba deteta i u saradnji sa roditeljima
Tokom realizacije usluge Lični pratilac deteta prethodnih godina program je trajao od septembra do kraja decembra, ali od ove školske godine lokalna samouprava Doljevac, prema rečima Gordane Cvetković načelnice u Doljevcu, za ovu uslugu obezbeđena su sredstva i ova usluga pružaće se u kontinuitetu do kraja školske godine. Ova činjenice dokazuje da se inkluzija dece u opštini Doljevac shvate veoma ozbiljno i svi bitni činiocu su uključeni u nju. Ovo dokazuje da opština Doljevac brine o svakom pojedincu, o svakom građaninu, a upravo realizacija ove usluge je od velike važnosti.
-
- Usluga “Licni pratilac deteta” ove godine počela je da se realizuje prvog dana školske godine, 1. septembra i trajaće do kraja godine. Odlukom o budžetu opštine Doljevac za 2024. godinu planirana su sredstva iz budžeta opštine Doljevac za budžetsku godinu i ova usluga će se pružati u kontinuitetu cele školske godine. Opština Doljevac je zadovoljna kvalitetom usluga koju je do sada pružala ” Inkluzija danas” iz Prokuplja. Na kraju bih dodala da opština Doljevac brine o svakom pojedincu, o svakom građaninu, a upravo realizacija ove usluge je od velike važnosti jer roditelji koji imaju dete sa smetnjama u razvoju mogu zahvaljujući ovoj usluzi da budu zaposleni, jer lični pratilac deteta brine sve vreme o učeniku, dakle vodi ga do škole, boravi sa njim u školi tokom nastave i naravno nakon završetka časova vraća ga kući. Svako dete ima pravo na kvalitetno obrazovanje, dakle ima pravo da pohađa vrtić ili školu, mnoga deca sa smetnjama u razvoju ili invaliditetom to ne mogu bez ličnog pratioca. Zato ćemo se truditi da nastavimo tradiciju i da u narednim godinama obezbeđujemo sredstva iz budžeta opštine Doljevac za realizaciju usluge ličnog pratioca tokom cele školske godine.
Trebamo verovati u inkluziju i verovati da inkluzija menja društvo. Ne možemo očekivati razvoj, napredak i toleranciju ako osobe koje su drugačije ostavljamo po strani umesto da funkcionišemo zajedno. Inkluzivno obrazovanje bi trebalo da bude obrazovanje dostupno svima. Trebalo bi da predstavlja mogućnost svakog deteta da redovno upiše i pohađa školu. To je možda čak i više od obrazovanja, to je priprema za život u svetu u kome ima mesta za sve. Jedna od glavnih zamisli je da škole budu prilagođene deci, a ne deca školi.
Slobodno možemo reći da škole u opštini Doljevac i lokalna samouprava Doljevac ulažu maksimalne napore da bi inkluziju sproveli i primenili u najboljoj mogućoj meri. Preduzete su različite mere i aktivnosti, od zakonodavnih promena do inovacija u praksi u radu obrazovnih ustanova. Osim toga, uklonjeni su mnogi vidovi prepreka, arhitektonskih, tehničkih, jer se tokom rekonstrukcija škola u opštini Doljevac vodilo upravo računa o tome, prilagođeni su i toaleti u školama i obezbeđeni su uslovi za nesmetano kretanje i aktivno učešće svih učenika i učenica u životu škole, a najveća je promena u uticaju na promenu ličnih stavova…u školama i predškolskim ustanovama.
Istovremeno, podrška razvoju inkluzivnog obrazovanja podrazumeva, ne samo podršku konkretnom učeniku, već školi, nastavnicima, roditelјima. Reč je o podršci koja nije isklјučivo u domenu obrazovanja, već obuhvata čitav niz aktivnosti i mera iz oblasti zdravstvene i socijalne zaštite, a upravo je usluga Lični pratilac deteta neizostavni deo inkluzije.
Autor: M.Jovanović
Gl.i odg.urednik: D.Dinić
Ovaj serijal tekstova sufinansirala je Lokalna samouprava Doljevac putem Konkursa za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja u oblasti javnog informisanja u 2024. god.