У оквиру едиције „Корени“ објављена су фототипска издања из Српског етнографског зборника, али и студије о пореклу српских породица, њиховим миграционим кретањима и обичајима, објављене у другим издањима. Обласно груписана издања ове едиције „Службеног гласника“ употпуњена су поговорима који указују на релевантне студије и расправе објављене у последњих пола века. Првих 35 књига „Корена“ посвећене су предеоним целинама које обухватају средишњи простор Србије оивичен Дрином на западу, Савом и Дунавом на северу, Тимоком на истоку и Пчињом на југу.
Уредник ове едиције је Борисав Челиковић. Он је јуче у Народној библиотеци „Раде Драинац“ у Прокупљу изјавио да ће нове књиге у едицији „Корени“ бити везане за предеоне целине у сливу Јужне Мораве и најавио да ускоро излази 36. књига ове библиотеке – „Топлица и Добрич“, а до краја године још четири наслова у којима ће бити обухваћене предеоне целине „Лесковачког Поморавља“, „Горње Јабланице“, „Пусте реке“, „Бабичке горе“, „Доње Власине“, „Грделичке клисуре“, „Пољанице и Клисуре“ и „Врањског Поморавља“.
Иначе, насеља Топлице и Добрича остала су неистражена у Цвијићевом пројекту истраживања насеља и порекла српских земаља. Наиме, када је после 11 година од започетог посла 1906.године Јован Цвијић поднео извештај Српској краљевској академији, за Топлички округ дао је следеће податке: У Добричком срезу било је неиспитано 69 села и заселака, а испитаних 19; у Прокупачком срезу неиспитано је било 106, а испитано 6; у Косаничком неиспитано је било 94 села и заселака, а испитано 22. То се види из књиге Јована Цвијића „Насеља српских земаља“ (Годишњак Српске краљевске академије за 1906. годину, СКА, Београд, 1907.)
![](http://dobricke.com/wp-content/uploads/2018/05/123-168x300.jpg)
Уредник Борисав Челиковић на почетку своје нове књиге наводи:
„Први рад који доносимо у овој књизи потиче с краја XIX века и то су белешке нашег великог етнолога Тихомира Ђорђевића, тада младог школског надзорника, који је вршио визитацију школа у Топлици, о старинама и становништву овог предела. Следе прилози Радослава Љ. Павловића. Први је о етничким померањима становништва као последици српско – турских ратова 1876-1878. године, који се у значајној мери односи на Топлицу. Други је део из његове рукописне заоставштине који се чува у Архиву САНУ, у којој је и рукопис о антропогеографским истраживањима предела Копаоника у која је укључио и шест села која данас административно припадају општини Куршумлија: Жалица, Сеоце, Штава, Мрче, Луково и Требиње. Оно што је забележио о овим селима доносимо у овој књизи. Недостатак антропогеографских истраживања покушаћемо да надоместимо студијама које су настале организованим истраживањима Етнографског института САНУ током треће четвртине XX века.“
То је монографија Видосаве Николић-Стојанчевић о етничким процесима и традиционалној култури Топлице, затим делови из демографских студија географа Вујадина Рудића који се односе на порекло становништва Топлице и посебно града Прокупља.
„Следе два прилога историографског карактера о насељавању Топлице током последње две деценије XIX века, познатог историчара Мите Костића и Илије Радуловића, професора географије у прокупачкој гимназији. Затим објављујемо радове о појединачним насељима. Прво антропогеографска истраживања етнолога Даринке Зечевић варошице Блаце, затим прилог о насељима и становништву у горњем току Бањске реке географа Косовке Ристић и делове студија Вујадина Рудића о становништву насеља Велика Плана, Барбатовац и Рача. На крају доносимо два прилога који се односе на предео Добрича: студију Миленка Марковића о насељавању становника из Војводине у добричка села Алескандрово и Нова Божурна и антропогеографска истраживања Александрова Даринке Зечевић“, истиче Челиковић.
Даље се говори о Тихомиру Р. Ђорђевићу (1868 – 1944), етнологу, историчару, универзитетском професору, редовном члану Српске краљевске академије, редовном члану Скопског научног друштва, дописном члану ЈАЗУ, члану Словенског института у Прагу, чија библиографија броји више од 700 библиографских јединица. О даљем садржају обимне и врло интересантне књиге сазнаћемо након изласка из штампе и промоције, што са нестрпљењем очекујемо.
„Службени гласник“ настоји да у „земљи у којој се олако заборавља и расипа културно и научно наслеђе“, како је једном приликом истакла Јелена Триван, директорка и одговорна уредница ове издавачке куће, да у до сада објављеним књигама представи истраживање српских земаља, становништва и обичаја и врати у жижу научног истраживања оно што је давно започео Цвијић са сарадницима, те да студије Јована Цвијића и његових сарадника објављене у Српском ентографском зборнику СКА, поново врати у српску културу и то у изворном облику, али на нови начин.
![](http://dobricke.com/wp-content/uploads/2018/05/124-300x168.jpg)
„Тако ће у корпусу од око 80 књига бити обухваћен српски етнички простор са најзначајнијим написаним студијама о насељима, пореклу становништва и обичајима. Ова библиотека не може променити историјске токове и процесе који су се догодили или ће се догађати, она не може вратити потомке у завичаје предака, не може зауставити замирање српских села, али може оставити траг о постојању и трајању, указати на корене. Она је заоставштина за будућност потомцима да знају ко су, шта су и одакле су“, рекао је Челиковић на представљању ове едиције у Српској академији наука и уметности, јануара прошле године.
Он је тада рекао да је у плану да се у наредних тридесетак књига прикупе и објаве студије о предеоним целинама у Хрватској, Босни и Херцеговини, Црној Гори, Македонији, Грчкој, Румунији, Мађарској, Словачкој, Украјини, Словенији и Италији у којима Срби живе данас или су некада живели.
Аутор: Невена Милошевић
Фото: Редакција