На негативна демографска кретања није имуно ни становништво општине Дољевац, а посебно забрињавају подаци да је сваке године све мање деце, па су нам и школе све празније. Сеоске средине предњаче, оне на југу земље посебно, па и ми међу њима.
Од школске 2010/2011. до 2017/2018. године број основаца у Србији, према подацима Завода за статистику, смањен је за преко 40.000. То значи да су нестале 34 велике школе или један мањи град. Исто тако, у последњих десет година број ђака у основним школама на територији општине Дољевац, смањен је за око 200. Наиме, према подацима ОШ “Вук Караџић” у Дољевцу 1 650 ђака, похађало је школске 2008/2009. године овдашњу основну школу, да би наредних година та цифра и даље опадала, полако, али сугурно сваког септембра, до 2011 године. У наредних пет година, до 2016 . број ученика основаца у општини Дољевац је углавном стагнирао и кретао се око бројке од 1500, међутим сада је тренд смањења поново настављен, јер је 1 458 ђака похађало школу „Вук Караџић“ почев од прошлог септембра.
И док је раније највеће село у дољевачкој општини Пуковац констатно имало по два одељења предшколаца, први пут у новије време, прошле школске године, једно одељење је због мањка ђака затворено, потврђују за портал Добричке у предшколској установи „Лане“. Шаренолика ситуација је и у још једном великом селу, Малошишту, где је прошле године било формирано само једно одељење предшколаца, док је у ранијем периоду, кажу надлежни тај број често варирао, па је некада било довољно деце за две групе, док су забележене и године када су сви могли стати у једно одељење. Још је гора ситутација у малим местима на ободу Селичевице. Русна и Чечина прошле године нису имале предшколске групе, а неће их имати ни ове. Свега неколико деце стасало је за предшколско, па ће она највероватније похађати овај припремни програм, који је подсећамо такође обавезан, у Дољевцу. Каква ће бити ситуација на нашој територији ове јесени знаће се поуздано од септембра, али тренутне бројке и владајући трендови не охрабрују.
Два су основна разлога за ове поражавајуће податке, истичу демографи. Све се мање деце рађа, у целој земљи, па и код нас, али и све више младих људи, који су основали породицу или ће то тек урадити, напушта крај у којем су рођени и тражи бољу будућност на неком другом месту, у земљи или иностранству. Све то указује и на чињеницу да смо све старији народ, а да многе девастиране средине полако, али сигурно остају без становника, а држава без најбитнијег ресурса, људског капитала.То на жалост потврђују и бројке. Регион јужне и источне Србије на крају прошле године, као и годинама пре тога, има негативан тренд кретања укупног броја становника. 12587 беба рођено је у овој области земље, којој и ми припадамо, а умрло је скоро дупло више људи, 24958, подаци су Републичког завода за статистику. А шта је држава без људи?