ШТА ТО БЕШЕ БОНТОН? ДРЖИТЕ ЛИ ДО ОВИХ ПРАВИЛА?

Бонтон је књига или кодекс понашања којег би се требао придржавати сваки припадник друштва.

Бонтон нам указује како би се требало понашати, комунициратати и гестикулирати.

Међутим, чињеница је да су се много правили “изобичајила” током времена, те су неки гестови постали непримењиви и замењени су модерним верзијама, који прате савремене токове развоја друштва.

На пример, некада је било незамисливо, чак и друштвено неприхватљиво да жене пуше цигарете, а правим џентлменима је било забрањено да запале цигарету у друштву даме.

Бонтон ипак није универзалан, односно оно на шта би требало обратити пажњу јесу разлике које постоје међу различитим културама. Тако, на Западу је одраз некултуре да не гледате у очи особу са којом се рукујете.

Без обзира на све различитости и многе промене, постоје одређени манири који су безвремени и универзални. Сваки гест који у својој сржи има исказивање поштовања, умереност, помоћ или љубазност никада неће изаћи из моде.

Ипак, чињеница је да се свима нама поткрадају грешке, а ово су неке од најчешћих;

Улазак и излазак из ресторана:

Упркос правилу да даме имају предност постоје ситуације када се праве изузеци. Један такав преседан јесте улазак у ресторан, кафић или било какав угоститељски објекат. У овом случају, мушкарац је тај који улази први како жена не би имала никаквих непријатности или се сусрела са неугодним изненађењима. Каваљер је тај који крчи пут и штити даму, као и особа која бира сто. При изласку из ресторана, првопоменуто правило се враћа на снагу, па се жена пропушта прва.

Капе и шешири:

Без обрзира на промене у облачењу и модне трендове, оно што је остало правило до дан-данас јесте да мушкарци скидају шешире, капе и слично, као и рукавице при поздрављању или уласку у просторију, док даме то никако не чине.

Придржавање капута:

Прави каваљер добрих манира ће дами у чијем је друштву увиек придржати капут и привући столицу.

Ходање улицом:

Правила бонтона налажу да уколико има више од троје људи, никако не идемо сви у истој линији како не бисмо закрчили пролаз осталим шетачима. Ако је у питању двоје људи, женска особа или старији господин имају почасно место са десне стране. Тако ће каваљер увијек ходати ближе путу како би имао заштитничку улогу, док би у случају троје људи, дама имала почасно мјесто у средини, односно џентлмен би ишао између двије даме у супротном случају.

Наручивање у ресторану:

Ово правило се скоро сасвим изгубило будући да се свијет веома мења, али по бонтону, мушкарац је тај који наручује, прво за даму, па онда за себе.

Мобилни телефони:

У јавности никада не стављајте мобилни телефон на сто. Када то учините, показујете колико важну улогу овај уређај има у вашем животу, или што је још горе, да вам је досадно и како сте у сваком тренутку спремни да погледате шта има ново на друштвеним мрежама.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *