НАУЧНИ СКУП О ЖИВОТУ И РАДУ РЕДОВНОГ ПРОФЕСОРА ФИЛОЗОФСКОГ ФАКУЛТЕТА У НИШУ ДР БОШКА С. ПРОКИЋА

Факултет за право, безбедност и менаџмент „Константин Велики“ у Нишу организује Научни скуп – округли сто посвећен животу и раду редовног професора Филозофског факултета у Нишу др Бошка С. Прокића. Округли сто ће се одржати 25.06.2018. године у просторијама Факултета у Нишу, са почетком у 12 часова.

На овом скупу бројни професори и научни радници говориће о школовању и стручном образовању аутора, његовом активном учешћу у друштвеном и јавном животу и бављењу политичким и комуналним системом. Такође ће бити речи о научно – теориској оријентацији аутора, доприносу, настанку и развоју Социологије медицине, универзитетским уџбеницима и учешћу аутора у њиховом писању, бављењу социологијом села, проучавању брака и породице, проучавању емотивних – сексуалних односа између мушкараца и жена, бављењу педагошким радом итд.

Члан наше редакције Љубиша Милошевић је почаствован позивом за овај Научни скуп и он је пријавио теме о раду професора др Бошка Прокића на монографији „Добрич – доњи део Топлице“ и на хроници Горње Расоваче, као и о бављењу социологијом села Бошка Прокића.

Имамо сазнања да за овај научни скуп влада велико интересовање. Очекује се и објављивање одговарајућег зборника са научним радовима који буду презентовани.

Уз овај текст прилажемо биографију др Бошка Прокића, редовног професора Филозофског факултета у Нишу.

Проф. др Бошко С. Прокић, рођен је у селу Горња Расовача од оца Светислава – Тисе и мајке Вукосаве – Косаре 29. априла 1931. године. Одрастао је у сеоској породици скромног имовинског стања али здравој, у којој је од малена усвојио добре радне навике и показао способност да обавља скоро све сеоске радове примерене детету његовог узраста.

Основну школу завршио је у оближњем селу јер у његовом није било школе. Још у првим разредима основне школе испољио је велико интересовање за учење и учешће у манифестацијама које је школа приређивала. Основну школу је завршио као веома запажен ђак због чега се његов учитељ заузео да настави даље школовање, што у оно време није био чест случај са сеоском, сиромашном децом. Средњу школу – гимназију уписао је и завршио у Прокупљу као врло добар ученик, али је наставио даље школовање. Студирао је најпре Високу школу Управе државне безбедности, али је није завршио. После тога дипломирао је историју на Вишој педагошкој школи у Нишу.

Међутим продубљени интерес за сазнањем живота и друштва задовољио је тако што је дипломирао на Правном факултету у Нишу, смер правосуђе, у првој генерацији и то са веома високим просеком. Но, ту није стао. Поред дугогодишњег професионалног рада на стручним и одговорним пословима, наставио је даље школовање и завршио је магистратуру на Факултету политичких наука у Београду и докторирао социологију на Филозофском факултету у Нишу.

Тако је Бошко Прокић за тридесетак година стручног оспособљавања после завршене средње школе стекао следећу стручну спрему: наставник историје, дипломирани правник, магистар политичких наука и доктор социолошких наука. Тиме је испунио жељу и потребу да стекне највише стручно-професионално оспособљавање бавећи се непрекидно научно-истраживачким и педагошким радом на свим нивоима образовних установа од основне школе до факултета стекавши и највише академско стручно-научно звање редовног професора Универзитета.

Преко 42 године професионалног рада провео је као наставник у Основној школи у Житорађи, стручни сарадник и директор Радничког универзитета у Нишу, начелник јавних служби у општини Ниш, професор Више управне школе у Нишу, помоћник управника Казнено-поправног дома у Нишу, оснивач и директор Завода за јавну управу и као професор на Медицинском и Филозофском факултету у Нишу на коме је пензионисан школске 1995/96 године.

Поред стручно-професионалног рада од почетка је испољавао потребу и жељу за стручно-научним и педагошким радом, и истовремено писао научно-стручне радове. Објавио је преко 150 радова у часописима и другим познатим и признатим публикацијама и преко 25 књига, монографија, уџбеника и студија међу којима су запажене: Основи политичког система СФРЈ, Државно уређење и школско законодавство СФРЈ и НРС, Социологија-уџбеник-коаутор, Асоцијација слободних произвођача, Човек и друштво, Човек и савремени свет, Социологија медицине и њено место у ситему наука, Увод у социологију медицине-уџбеник, Интелектуалци рођени на селу-животна прича Б.С. Прокића, Шта је заиста Србија данас, Љував и секс, Добрич доњи део Топлице, и друге.

Аутор текста: Невена Милошевић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *