Бајкалско језеро (рус. Озеро Байкал) налази се у источном делу азијске Русије. Оно је најдубље језеро на свету и друго по површини у Азији (одмах после Каспијског мора). Административно се налази у две области, у Иркутској области и у Бурјатији.
Име долази од татарског баи-кул’, „богато језеро“ или од јакутског Бајагал ~ Велико Језеро.
Познато је и под називом „плаво сибирско око“. С обзиром на своју дубину од 1642 m и велику површину (31.500 km²) у језеру се налази преко 23000 кубних километара чисте слатке воде, што износи преко 20% светских залиха слатке воде. Оно садржи више воде од северноамеричких Великих језера заједно. Провидност воде језера достиже до 40,2 метра.
У језеру се налази 27 острва од којих је највеће Олхон (742 km²). Претпоставља се да је старост Бајкалског језера између 25 и 35 милиона година. У језеро се улива око 336 река које му заједно дају 47,16 кубних километара воде годишње. Најважнија од тих река су Селенга и Баргузин. Само Селенга у језеро улива 13,92 кубних колометара воде или 29,51%. Ушћа река су делте. Међутим, из језера истиче само једна река – Ангара, дуга 1779 km, десна притока Јенисеја и односи просечно 1920 кубних метара воде у секунди. Површина слива језера износи 557.000 km²
Вода Бајкалског језера се користи за пиће. Зими се леди до дубине од 1 метра и остаје залеђена од јануара до маја. Током зиме, када је цела површина језера прекривена дебелом леденом кором, режу се коцке леда и разносе на продају по околним насељима.
Познато и као „сибирски бисер“, Бајкалско језеро је дом више од 2.000 ендемских биљних и животињских врста. Постоји предање да је Отац Бајкала имао 336 синова, река, и само једну ћерку, по имену Ангара. Сви његови синови уливали су се у Бајкал како би обнављали воду, али се ћерка заљубила у Јенисеја (једну од најдужих река у Русији) и почела да „краде“ воду од свог оца и поклања је вољеном.
Бајкалско језеро познато је по најпрозирнијем леду. Дебљина залеђеног слоја достиже метар и по – два и лед може да издржи возило тешко око 15 тона. Уверите се у лепоту Бајкала на овим фотографијама Спутњиковог репортера.
Фото; Кристина Макеева