Дољевачким пацијентима олакшано подизање хроничне терапије

Електронски  рецепти увелико су заживели у свим апотекама на подручју општине Дољевац. Како кажу надлежни ово је помогло пацијентима да без чекања подигну своју хроничну терапију. Према извештајима здравствених установа, захваљујући овој новини број посета пацијената лекарима опште медицине само због прописивања терапије смањен је за 20 до 40 одсто, па је тиме докторима омогућено више времена за превенцију, систематске прегледе и лечење акутних болесника.

Дољевачки Дом здравља издаје електронске рецепте и систем функционише без проблема, истакла је директорка ове здравствене установе др Весна Златановић Митић. Она додаје да пацијенти не морају сваког месеца по терапију код лекара, а самим тим  нема губљења времена у чекаоници јер се по лекове иде у апотеку са здравственом картицом.

Пацијенти могу подићи прописању терапију у апотекама које раде у оквиру Дома здравља у Дољевцу и у амбуланти  Пуковцу, али и у апотеци Апотекарске установе „Ниш“ у Дољевцу, као и у приватној апотеци „Невен“ у Малошишту.

Највише се прописују рецепти за лекове који се односе на дијагнозе за повишени крвни притисак, шећерну болест, увећање простате и депресију.

План је да се након успешне имплементације е-рецепата у све здравствене установе које имају могућност да прописују рецепте на терет обавезног здравственог осигурања започне са другом фазом, а то је потпуно повлачење папирног рецепта из употребе.

  • Електронски рецепт, односно обновљива терапија за хроничне пацијенте која је прописана за два до шест месеци, реализује се на једноставан начин. Пацијент након прописивања терапије добија папирни рецепт који важи 15 дана од датума прописивања. Сваког наредног месеца, уколико је реч о вишемесечној терапији, пацијент одлази са картицом здравственог осигурања у апотеку, и то седам дана раније од датума доспећа терапије, као и недељу касније, након доспећа. – објашњава директорка Дома здравља др Весна Златановић у изјави за радио Копријан.

Проблем настаје уколико пацијент закасни по терапију јер му  она му више неће бити доступна. Др Златановић каже да тада пацијент треба да се обрати свом изабраном лекару како си рецепт био поништен и како би се издала нова терапија.

  • Избарани лекар процењује здравствено стање пацијента и на основу тога прописује обновљиву терапију за коју рецет може важити од два до шест месеци. Наравно, уколико дође до компликација здравственог стања, пацијенет, у сваком тренутку, може да се обрати лекару како би терапија била коригована.- каже др Весна Златановић-Митић.

М.Јовановић/Радио Копријан

Фото (политика.рс)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *