Општинска управа Дољевац: Шта је све потребно за остваривање права на бесплатну струју

Најсиромашнији грађани ускоро ће лакше долазити до бесплатне струје и гаса, јер ће, кажу надлежни, уз електронску управу бити поједностављене процедуре за добијање повластица. Грађани су наиме, до сада врло често истицали  да им та повластица много значи, али да је потребно прикупити обимну документацију како би се остварило право на попуст, па су многи одустајали од те намере.

На територији општине Дољевац прошле године било је поднето 210 захтева, док је од почетка ове године године 16-оро грађана поднело захтеве за остваривање овог права, рекла је радио Копријану Јелена Илић из општинске управе.

Право на бесплатне киловате иначе,  имају физичка лица која живе у самачким домаћинствима, као и вишечлане породице, под одредјеним условима. –Један од основних услова је месечна потрошња струје. То значи да је за остваривање овог права потребно да утрошак струје у  једночланом домачинству буде највише 489кWх месечно, док је тај лимит код домаћинства са два и три члана 640кWх, са четири и пет чланова 800кWх, а са шест и више чланова 1000кWх струје, напомиње Јелена Илић.

Још један од услова су и месечни приходи, напомиње наша саговорница. –То значи да услове за бесплатне киловате испуњавају једночлана домаћинства са приходима до 14.116 динара, домаћинства са два и три члана до 20.553 динара, док домаћинство које има четири или пет чланова требало би да има максималне приходе од 26.985 динара. Услов за шесточлане подорице  је 33.935 динара.

Иначе, повластице за струју ове године користи у целој земљи 73.000 најугроженијих домаћинстава, што је 10 одсто више него лане, док је на територији општине Дољевац прошле године било око 210 корисника, а од почетка ове поднето је 16 захтева. Захтеви се могу подносити, кажу у општинској управи, током целе године. Међутим, анализе показују да тај број може бити бар троструко већи, али велики број грађана, сматра да је процедура за остваривање овог права компликована, а документација коју је потребно прибавити обимна, што многе од њих демотивише да затраже ово остваривање овог права.

Кад смо већ код документације, уз захтев за добијање ове погодности грађани би требало да  приложе и фотокопију личне карте или извод из матичне књиге рођених, затим доказ о укупним месечним примањима и приходима чланова домаћинства, као што су чек од пензије или  потврда о висини примања. Битно је истаћи да уколико се рачун за ел.енергију не води на подносиоца захтева онда се прилаже доказ о правном основу коришћења непокретности, као што је рецимо купопродајни уговор, уговор о закупу стана или оставинско решење. Исто тако прилаже се и рачун за ел.енергију.

Ако је подносилац захтева лице које је корисник права на новчану социјалну помоћ или дечјег додатка уз захтев се прилаже и оверени препис акта којим је утврђено једно од ових права.  За подносиоце захтева који нису носиоци ових права сву осталу потребну документацију прибавља надлежни орган у складу са чл.9 и 103 Закона о општем управном поступку, а то су доказ о пребивалишту и сродству за подносиоца захтева и чланове домаћинства, уверења надлежне филијале НСЗ за незапослене, школска потврда за децу старију од 15 година, доказ о приходима из Пореске управе о приходима, доказ из Катастра непокретности и уверење Управе јавних прихода.

Захтеви се, додајмо на крају, могу подносити сваког радног дана од 7 до 15 часова( шалтер број 6, зграда СО Дољевац).

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *