Малишани из вртића “Лане” се придружили хуманитарној акцији “Чепом до осмеха”

Деца из предшколске установе „Лане“ из Дољевца недавно су се придружила хуманитарној акцији „Чепом до осмеха“, како би прикупљањем пластичних затварача, који се затим дају на рециклажу, дала свој допринос обезбеђивању средстава за помоћ болесној деци, куповином разних помагала, а све са циљем лакшег функционисања у свакодневном животу и образовању. Истовремено даје се еколошки допринос у очувању животне средине, а развија се и хуманост и солидарност код људи. Двадесетдвоје деце је до сада добило помоћ, кроз прикупљање и рециклирање преко 125 тона чепова, а масовност акције говори у прилог томе да ће тај број бити далеко већи.
У акцију смо се укључили још септембра прошле године. Активно учествују деца из свих група на територији наше општине. Узимајући у обзир хумани карактер акције радо смо прихватили идеју да будемо део ње и јако смо задовољни интересовањем деце и њиховом спремношћу да на овај начин некоме помогну, каже у изјави за радио Копријан Јелена Милановић васпитачица мешовите групе у Дољевцу.
Подестимо прикупљају се чврсти пластични чепови од млека, јогурта, мајонеза, фломастера, лекова који имају пластични чеп, навлаке за медицинске игле, сокова, воде, пива, кечапа, средстава за кућну и личну хигијену (детерџенти, пасте за зубе, шампони,дезодоранси, креме за руке, омекшивачи, балзами, течност за судове). Сакупљене количине чепова од пластике се одвозе у рециклажни центар, а ова акција пре свега помаже деци са инвалидитетом или неком сметњом у развоју.
Акција “Чепом до осмеха” је настала на иницијативу дипломиране еколошкиње и председнице хуманитарно-еколошке организације “Чепом до осмеха”, Вање Петковић из Новог Сада. Вања је током својих студија покренула хуманитарну акцију рециклирања чепова са циљем прикупљања средстава за куповину помагала деци са инвалидитетом или са неком сметњом у развоју, како би им се олакшала свакодневница.
Разлош што се ова хуманитарна акција у мору сличних издвојила је тај, каже Вања у изјави радио Копријану, што је од самог почетка била транспарента, што је цео тим веровао у оно што ради и што је помоћ увек стизала до деце којој је била потребна.
Успели смо да задобијемо поверење код људи, тако да се и даље ова акција шири, јер је интересовање све веће. Драго нам је што смо у прилици да наставимо да помажемо болесној деци. Истакла бих да је до сада двадесетдвоје малишана добило помоћ. Било би их и више, али нека помагала су заиста скупа, попут електомоторних инвалидских колица или електричног вертикализатора и било нам је потребно неколико тона чепова, то јест неколико хиљада евра за њихову куповину. Исто тако, с обзиром на то да је еколошка свест код нас још увек на ниском нивоу, кроз једну овакву акцију подстичемо и све око нас да се одговорно односе према природи, тако да је ова наша акција значајна са више аспеката.
Данас, шест година од оснивања, акцију “Чепом до осмеха” подржавају је и бројне институцији и компаније. Своје хумано срце показали су вртићи, школе, факултети, фирме, спортски центри и појединци. “Чепом до осмеха” је постала најмасовнија акција на Балкану по броју волонтера, која несебично обавља ову мисију, а то је – дечји осмех, поручују организатори.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *