Дрвена галантерија из Малошишта освојила европске купце и избирљиве Јапанце

Дански дизајн, европски квалитет, а производи из Малошишта. Тако започињемо причу о успешном младом предузетнику, Саши Стојановићу из Малошишта, чији су производи од дрвета освојили европске купце.

Ручно израђени прозводи, од најквалитетнијег домаћег дрвета, нашли су се у рафовима најпрестижнијих европских радњи попут Данске, Немачке, Француске, Италије, па чак и далеког Јапана, Новог Зеланда, САД-а, Канаде, а у последње време и Сингапура и Хонг Конга.

Саша Стојановић власник је  породичне фирме у Малошишту „WООД ХОЛЗ“ која се бави дизајнирањем, производњом и продајом ексклузивне дрвене галантерије за хотеле, ресторане, пицерије и наравно домаћинства. Производи су највишег квалитета и израђени су од чистог ораховог, трешњиног, багремовог и јасеновог дрвета, такође дрвене производе израђује и од увозног маслиновог дрвета.

  • Случајно сам упознао представника једне скандинавске фирме који је дошао у Србију како би производио ову врсту галантерије, али је наишао на бројне проблеме приликом набавке сировина. Ја сам се већ бавио сличним послом тако да смо успоставили сарадњу и од 2011. могу слободно рећи да успешно се бавим овим послом. – започиње причу Саша Стојановић за радио Копријан.

Како истиче производе раде по данској  лиценци, али кроз рад и праксу унео је доста нових детаља и осмислио нове производе.

У богатом производом програму нашле су се дрвене чиније, даске за сецкање изузетног квалитета и дизајна, млинови за бибер, кутије за зачине, даске за пице,  лајсна за ножеве са скривеним магнетима, ренде за тврди сир од трешњиног дрвета и прохромским делом који се скида, аван необичног дизајна,  штипаљке за салате и роштиљ, даске за сервирање, сталак за ножеве…

  • Европски купци су захтевни. За сваку земљу имамо посебну палету производа. Али најекслузивније су даске за сечење од куваног багрема због посебне природне шаре дрвета. Занимљиво је да што су шаре багрема видљивије, то је дрво тврђе, тако да приликом рада у кухињи, односно сечења на тој дасци нема оштећења. – каже власник WООД ХОЛЗ-а.

Он истиче да је код нас у земљи најпродаванији дрвени млин за бибер, а у иностранству држач за ножеве који је направљен од комбинације ораха и трешње, који је мало скупљи, и од липе и трешње, који је светлије боје и јефтинији. Такође, израђују и дрвене кутије за зачине, које имају силиконску траку са називом зачина.

  • Наши производи још увек нису нашли пут до купаца у нашој земљи. Неколико радњи у Београду у Новом Саду продају наш производни програм, али у југоистчној Србији готово и да немамо радњу са нашом робом. У прилог томе говори и чињеница да израђујемо кутије за зачине са 11 различитих натписа на четири језика, али нажалост не и на српском. Мада, ресторани и хотели у нашој земљи су наручили производе из наше понуде. Недавно сам једном елитном београдском хотелу, по њиховој замисли, израдио даске, од најквалитенијег дрвета, за сервирање хране.- додаје Саша Стојановић.
Даска за сечење од куваног багрема

Како каже његовима породична фирма послује са великим страним дистрибуитерима попут фирми Сцанwоод, Стеел фунцтион, Неон ливинг. Уз помоћ њихове велике дистрибутивне мреже уметничка дела од дрвета из Малошишта нашла су се на рафовима продавница широм света. Преко 60 одсто производње пласира преко данске фирме Сцанwоод, али је морао да испуни и високе стандарде у погледу квалитета и безбедности производа.

  • Већина производа је од ораховог и трешњиног дрвета, а посебна ексклузива је кувани багрем који има прелепу и непоновљиву текстуру. Пре израде дрво се кува и тиме се штити и врши дезинфекција, али тим процесом свако дрво добија своју природну боју и шаре су израженије. Тако трешња овим процесом постаје црвена, орах добија разне нијанке браон боје , маслина добија златну боју. Производе на крају премазујемо прехрамбеним уљем или пчелињим воском. – каже наш саговорник.

Иако све делује једноставно и ситно на први поглед било је потребно много размишљања, планирања, занатског умећа и идеја да све овако испадне на крају. Сви комади кухињског пробора су функционални, безбедни, а шаре на њима нису гравиране већ су дело природе.

  • Јапанци највише траже производе од јавора. Он је природно беле боје и од њега израђујемо држаче за филтер кафу. Они су били одушевљени дизајном и финоћом израде тако да тај производ највише пласирамо на јапанско тржиште. –

Како су кухињски производи од чистог дрвета и сто посто  еколошки, јер не користе боје и лакове, за стране купце цена оваквог квалитетног производа не представља проблем.

  • Сама сировина за израду је скупа. Рецимо орах, парени и сушен, набављам по цени од 600 до 1000 евра по кубику, дрво трешње од 350 до 500, багрем око 450, док дрво маслине увозим из Италије и његова цена је 3.600 евра по кубику.- истиче Саша Стојановић.

На крају додаје да у поступку производње се труди да максимално сачува природну лепоту дрвета и разиграност шара.

  • Поштујем дрво. Користим најмодернију технологију и трудим се да сви наши производи буду што занимљивији купцима, како у погледу дизајна тако и у погледу безбедности и квалитета.- завршава разговор млади власник предузећа из Малошишта.

А ми му честитамо на идеји и сналажљивости. Његово трагање за идејом чиме би могао да „освоји свет“  се исплатило и показао је наше природне ресурсе у најбољем светлу пробирљивим купцима западних земаља Европе.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *