До почетка нове школске године остало је још двадесетак дана, а традиционално, месец август резервисан је за набавку уџбеника и школског прибора, како би малишани спремно дочекали почетак школске године.
У прилог томе говоре и пуне полице дољевачких књижара и продавница школским прибором.
Књижара у центру Дољевцa припремила је широку лепезу школског прибора, а како каже Јелена Филиповић, продавачица, ових дана повећано је интересовање родитеља за набавку неопходног прибора за малишане.
- Родитељи долазе, распитују се за цене, али и купују прибор. Често се не руководе ценом, већ жељом деце у избору мотива на свескама, цртаних јунака на перницама или ранчевима – кажу у овој књижари.
Како истиче, цене су прилагодили џепу овдашњих купаца, па тако свеске формата А5, у зависности од квалитета, броја листова и повеза можете пазарити по цено од 15, 20 или 50 динара по комаду.
- Девојчице обично бирају свеске са мотивима дизнијевих принцеза, а дечаци свеске на чијим су корицама супер хероји или грб фудбалског тима- каже продавачица.
Цене свезака А4 формата крећу се у распону од 50 до 120 динара, дрвене бојице од 120 до 180 динара реномираних произвођача, а фломастери држе цену од 120 па до 280 динара за ултра глитере. Комплет лењира, троуглова и угломера кошта од 85 динара па навише, опет све зависи од произвођача и квалитета.
Наравно ту су и незаобилазне пернице, пуне или празне, у зависноти од куповне моћи родитеља.
Празне пернице са мотивима популарних цртаних јунака, супер хероја или грба омиљеног фудбалског клуба коштају од 700 динара и више, док за обичне празне пернице у боји или са шљокицама треба изводији од 100 динара , у зависности од величине и мотива.
Када већ говоримо о перницама њих треба и напунути оловкама, гумицама, резачима…
Цене су и ту шаролике, па обичну оловку можете пазарити по цени од 10, 15, 20 или више динара, приступачне су и цене хемијских оловки, а резачи, у зависности од квалитета, 40, 50 или више динара. Гумице за брисање су најјефтиније.
Свакако, овом списку треба додати и темпере или водене боје, блокове, честкице за цртање, кесу за блок … али главна и можда најскупља ставка за родитеље у опремању ђака школским прибором је ранац.
У овој књижари најприступачнија је цена школског ранца који кошта 690 динара, и овај модел тренутно на акцији, како каже продавачица, доброг је квалитета и доста се продаје. Док има и скупљих варијанти, познатих марки, чије су цене до 1500 па до 3500 динара.
- Родитељи су свесни да деца носе доста књига и да су им леђа оптерећена толиким теретом, зато, у већини случајева, одлучују се за квалитетније ранчеве са анатомским леђима и ојачањима. Избор добре школске торбе је пресудан за родитеље, више него квалитет осталог прибора- каже у изјави за радио Копријан Јелена Филиповић из ове књижаре у Дољевцу.
Ма колико се трудили да прођемо што јефтиније када почне школска година то никако не успевамо. Цене прибора и књига стално расту, а полазак у школу пада у најнезгодније време када се припремамо и за зимницу, купује се огрев, набавља зимска одећа и обућа. Најтеже је породицама у којима ради само један родитељ, а школују се два детета .
М.Јовановић/Радио Копријан
Фото:М. Јовановић/Радио Копријан