Светски дан срца обележен је 29.септембра, широм наше земље, разним едукативним трибинама на којима су се могли чути савети кардиолога како предупредити болести срца и како препознати прве симптоме кардиоваскуларних обољења. Светски дан срца је установљен 2000. године са циљем да се људима широм света пошаље порука да болести срца и крвних судова, као водећи узрочници смртних исхода, односе 17,3 милиона живота сваке године.
Овај значајни датум удружење инвалида „Живети усправно“ у Дољевцу обележило је данашњом акцијом мерења нивоа шећера у крви и крвног притиска за чланове овог удружења. Патронажна екипа Дома здравља у Дољевцу, поред ових мерења, скренула је пажњу и на превентивне прегледе, а пре свега на преглед столице, с циљем откривања рака дебелог црева у што ранијем стадијуму болести како би се тиме смањила смртност и повећао квалитет живота оболелих особа. Поред тога, одржано је и едукативно предавање о значају здравих стилова живота, као и значај превенције и контроле фактора ризика за настанак болести срца и крвних судова.
Драгана Божић, секретар удружења, каже у изјави за радио Копријан, да редовно спроводе здравствено-едукативне радионице како би члановима удружења омогућили да на једноставан и брз начин провере своје здравље.
- Данас смо у оквиру обележавања Светског дана срца организовали здравствено-едукативну радионицу у нашим просторијама где су чланови удружења могли да измере ниво шећера у крви и висину крвног притиска. Такође, презентовани су им здрави стилови живота и здраве животне навике. Висок крвни притисак, високе вредности шећера у крви и холестерола пратиоци су ове болести и потрудили смо се да практичним саветима уз поделу флајера едукујемо наше чланове да усвоје здраве навике и спрече настанак кардиоваскуларних болести, да им скренемо пажњу на факторе ризика односно употребу дувана, неправилну исхрану, физичку неактивност и штетну употребу алкохола- рекла је Драгана Божић.
Ову акцију подржао је, као и увек, дољевачки Дом здравља, а екипа патронажне службе била је задужена за проверу здравља чланова овог удружења.
Медицинска сестра Весна Тодоровић каже за радио Копријан да су поред мерења нивоа шећера у крви и висине крвног притиска акценат ставили на превенцију рака дабелог црева.
- Рано откривање , односно скрининг, рака дебелог црева подразумева тестирање здравих особа, без присутних симтома и знакова болести, у циљу откривања промена, најчешће полипа, које претходе настанку рака или рака у раној фази. Тестирање узорка столице на присуство крви, која је невидљива голим оком, а која је често први знак постојања полипа или рака у дебелом цреву, може се обавити у нашој здравстеној установи и ми смо члановима овог удружења објаснили процедуру прегледа столице и дали смо им неопходне упуте и бочице за столицу како би обавили ову дијагностичку процедуру- рекла је Весна Тодоровић.
Она је додала да је охрабрујућа чињеница да се све више људи интересује за ову дијагностичку методу.
- Током оваквих акција откривена су два случаја микроскопског крварења у столици и ти пацијенти су послати на даља испитивања и прегледе. Ово је веома значајно за чланове удружења јер без чекања и заказивања, они на једном месту, могу да провере ниво шећера у крви и висину крвног притиска , а ако је потребно упућујемо их изабраном лекару на преглед и даљу дијагностику- рекла је медицинска сестра.
Она је на крају подсетила да сви грађани општине Дољевац могу да се јаве свом изабраном лекару како би добили упут за проверу столице и да је препорука да особе које имају од 50 до 74 године треба да ураде тест на скривено крварење у столици као вид превенције рака дебелог црева.
М.Јовановић
Фото Д.Динић