Дом здравља Дољевац добио је 30 доза вакцине против бактерије пнеумокока, тако да сва деца која су рођена после 1.јануара 2018.године могу бесплатно да добију ово цепиво. Како каже др Милош Богословић вакцина је предвиђена за бебе од два месеца до друге године и обавезне су три дозе, а све иде о трошку државе. Иначе ова вакцина штити од упале средњег уха, бронихтиса, менингитиса, сепсе, упале плућа. Он је додао да упоредо са овом вакцином не треба заборавити и ММР вакцину, због актуелне епидемије, а која штити од малих богиња, заушака и рубеоле. Према речима др Богословића одзив за овом врстом цепива је је добар.
Доктор дољевачког Дома здравља Милош Богословић каже да је у ову останову стигло 30 дозa вакцинe и да је она увршћена у календар обавезне вакцинације деце.
- Када родитељи буду доводили децу код изабраног педијатра на редовно вакцинисање тада ће им бити дата и ова нова вакцина, јер неће бити неког посебног позивања деце. – објашњава др Богословић.
Како објашњава доктор у зависности од старости детета ова вакцина се прима у различитим дозама. Када се даје са два месеца, цепиво се прима у три дозе у првих шест месеци, са најмањим размаком од месец дана, а затим се након годину дана даје ревакцинација. Ако се први пут дете вакцинише између друге и пете године, онда се даје у једној дози.
- Пнеумококна болест је водећи узрочник озбиљних дечјих обољења изазваних бактеријом пнеумокок. Ова бактерија може да изазове озбиљне компликације које доводе до запаљења плућа, компликације са упалом средњег уха које изазива оштећења слуха, запаљење можданица и мозга, а може изазвати и промене на зглобовима и у кардиоваскуларном систему. – каже др Богословић.
Бактерија пнеумокок преноси се кашљањем, кијањем или додиривањем заражених предмета, а потом уношењем у организам преко уста или носа. Најчешће изазива запаљење средњег уха, синуса и бронхитис, али је опасна јер је узрочник и животно угрожавајућих болести какве су упала плућа, менингитис и сепса.
У лечењу пнеумококних инфекција се уобичајено користи антибиотска терапија, али се, због растуће неосетљивости бактерија на њих, првенствено препоручује превенција вакцинацијом.