Верници Српске Православне цркве, али и сви становници наше земље данас обележавају значајан празник, Сретење Господње.
У богослужбеном календару овај празник обележава се црвеним словом од 4. века нове ере, а од 2002. године у Србији се слави као Дан државности, тако да је значај овог верског и државног разника за наш народ вишеструка.
Празник Дан државности Србије слави се два дана, 15. и 16. фебруара, у знак сећања на два значајна историјска датума, а поклапа се са верским празником Сретење Господње.
Управо на овај дан 1804. године, српски устаници су на Збору у Орашцу донели одлуку да покрену Први српски устанак са Карађорђем на челу.Први српски устанак је био устанак Срба у Београдском пашалуку и околних шест нахија против Турака, а отпочео је као побуна против дахија.
Овај догађај претходио је Другом српском устанку 1815, који је довео до стварања Кнежевине Србије.
Истог тога дана, 1835. године у Крагујевцу је донет први устав Србије, један од најдемократскијих и најлибералнијих устава тог доба – Сретењски устав.
Иначе, Сретење Господње је од суштинске важности и за хришћанство у целини јер указује на први сусрет Спаситеља Исуса Христа са људима. Богородица је Христа 40 дана након рођења донела у храм да га посвети Богу. То је чуо цар Ирод и наредио да га убију, па је страдало 14.000 мушких беба. 15. фебруара га славе православни верници у Србији, Русији и у земљама у којима се Божић слави 7. јануара.
Извор: ДануБеограду Фото: Едукација.рс