Променљиво време напунило ординације Дома здравља!

Ових дана чекаонице дољевачког Дома здравља напунили су пацијенти који се жале на повишен крви притисак, стомачне тегобе, вртоглавицу, пулсирајући бол у глави и мучнину. Главни кривац, према мишљењу дољевачких лекара, је утицај временских прилика на здравље људи.  Смена топлог и хладног времена и колебајући ваздушни притисак утицали су на здравље метеоропата, али и на потпуно здраве људе који се осећају уморно, малаксало, безвољно, посебно су погођени хронични болесници, који су  ових дана затражили помоћ лекара.

  • Због промене времена код многих људи је дошло до наглог скока крвног притиска, што је изазвало главобоље, вртоглавице и нестабилност. Зато је битно да они који имају овакве тегобе посете свог изабраног лекара како би проверили ниво притиска и утврдили да ли је он добар и да ли је потребна корекција терапије. Јављају се и грађани са инфекцијама горњих дисајних путева. – објашњава др Милош Богословић, лекар опште медицине Дома здравља у Дољевцу.

Он додаје да нагле промене времена могу бити кривац за различите здравствене проблеме. Нагли скокови температуре са високих на ниске и обрнуто, лоше утичу на крвни притисак, срце и циркулацију, што на крају може довести до разних тегоба попут несанице, главобоље и умора, које прате осећаји нервозе и раздражљивости. Метереопатије нису поштеђени ни здрави ни млади, а посебно је изражена код хроничних болесника и оних под стресом. Стање напетости не дозвољава да се организам прилагоди новонасталим променама, већ реагује тако што нагло скаче крвни притисак, долази до појаве несанице, главобоље, презнојавања, деконцентрације и низа других симптома, који отежавају нормално функционисање.

  • Ни деца ових дана нису поштеђена. Приметан је повећан број малишана који имају стомачни вирус. Код деце се јавља пролив, повраћање и повишена температура.- каже др Богословић.

Доктор Богословић саветује да грађани уносе довољну количину течности, пре свега воде, око два литра дневно, али не хладне. Препоручује избегавање газираних напитака и алкохолних пића, а за освежење саветује сокове попут домаће лимунаде као и млаких незаслађених чајева и разблажених природних сокова  и боравак у расхлађеним просторијама.

  • Грађани који имају ове тегобе требало би коригују исхрану. У јеловник треба увести лагане оброке и што више свежег воћа и поврћа, а избегавати масне и калоричне оброке, пре свега пржену храну. – саветује лекар.

Он додаје да треба избегавати већи физички напор, а ако је дневна температура висока , онда треба избегавати излазак из куће у времену од 11 до 17 сати. Треба повећати и унос витамина у облику свежег воћа и поврћа. Неопходно је обезбедити довољну количину сна и одмора у току дана.

М.Јовановић/Радио Копријан

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *