ПРИЧАЈМО О ТАБУ ТЕМАМА: ИНТЕРВЈУ СА УМЕТНИЦОМ МИНОМ СТЕФАНОВИЋ

Изложба младе умтенице Мине Стефановић из Ниша под називом „34“ отвориће се 26. августа у кафе галерији „Париз Арт“ са почетком у 20 часова. Ово ће бити њена четврта изложба у њеном родном граду. Изложба је продајног карактера и представља ретроспективу радова насталих 2017. и 2018. године.

Мина Стефановић рођена је 29. 08. 1988. године у Нишу. Године 2007. уписала је Енглески језик и књижевност. Бави се визуелном уметношћу и илустрацијом, фотографијом и кратким видеима. Током свог рада остварила је сарадњу са издавачком кућом „Свет стрипа“ („Весели четвртак“) 2017. године где се појавила у десетом издању ревије „Киша“ као илустратор једног од најпопуларнијих стип-јунака Дилан Дога. Одржала је пет самосталних изложби и учествовала у једној групној у Нишу, Београду и Панчеву.

У сусрет изложби Мина нам је открила шта за њу представља уметност, шта је мотивише и колико се времена и пажње посвећује уметности у Србији данас.

  1. Шта је за тебе уметност?
  • Изражавање кроз живот.
  1. Да ли постоји нека техника којом радиш и која се издваја?
  • Што се технике тиче уживам да експериментишем. Никада немам одређену технику, а у последње време волим комбиновање ручне и дигиталне илустрације.
  1. Шта за тебе значи бити уметник? Да ли се то учи или је то таленат, нешто са чиме се човек роди?
  • Само цртање као цртање је ствар вежбе, али што се тиче визуелног изражавања и константе потребе за изражавањем мислим да се то не може научити.
  1. Када си нацртала свој први рад?
  • Вероватно чим сам научила да држим оловку, али до озбиљних радова, посвећености и инетресовања дошло је тек 2012. године.
  1. Које уметнике волиш?
  • Од Пикаса и Бексинског, до модернијих и концептуалнијих као што је Марина Абрамовић. Јако ме радује што нам је сада све приступачније захваљујући интернету и онлајн галеријама што ми даје могућност да стално откривам нове уметнике. У последње време велику пажњу ми је привукла Паула Бонет, илустратор из Барселоне.
  1. Шта мислиш о уметности у Србији?
  • На велику штету приоритети у Србији су промењени самим тим нема довољно простора, опција и разумевања за уметност.
  1. Да можеш да попијеш шољу чаја са било којим уметником икада ко би то био?
  • Најрадије бих попила чај са Далијем јер, осим што сам велики љубитељ и поштовалац његовом рада, за њега бих имала највише питања.
  1. Које уметничко дело би волела да имаш на зиду у својој соби?
  • Пикасова Герника.
  1. Која је најчешћа тема твојих радова и зашто?
  • Најчешће се бавим назовимо табу темама, женским, менталним и репродуктивним здрављем и сексуалношћу. То су ми омиљене теме баш зато што се не говори довољно о њима.
  1. Шта те инспирише?
  • Жене и моје животне ситуације. Сви радови су јако лични и волим да црпим из онога што познајем најбоље. Из себе.

Аутор текста: Невена Милошевић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *