Министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић потписао је данас споразуме са челницима Дољевца, Житорађе и Сремске Митровице о реконструкцији и изградњи вртића у тим локалним самоуправама.
Споразум о сарадњи с министром просвете Младеном Шарчевић данас су потписали председник општине Дољевац Горан Љубић, председник општине Житорађа Иван Станојевић и градоначелник Сремске Митровице Владимир Санадер.
У Пуковцу биће реконструисана и дограђена стара школа и од ње направљен вртић. Места ће бити за 40 деце, а за те намене добили су нешто више од 27 милиона динара.
Житорађа ће доградњом постојећег вртића повећати капацитете за још 34 малишана. Рок за завршетак радова је седам месеци, а за те намене издвојено је скоро 21 милион динара.
Захваљујући пројекту „Инклузивно предшколско васпитање и образовање“, које се финансира из зајма Међународне банке за обнову и развој (IBRD), биће повећан број слободних места за децу узраста од три до пет и по година, посебно за децу из осетљивих друштвених груша.
Циљ нам је да овим пројектом дођемо до 17.000 нових места у Србији и да он буде покретач изградње додатних капацитета, не само кредитом Светске банке, него и кроз оптимизацију мреже коју радимо, али и средствима која ће бити удружена од локала, Републике и компанија, објаснио је министар просвете Младен Шарчевић.
Како је истакао циљ је да обухват деце буде попут оног у развијеним државама и да активности не буду пуко чување деце, већ и примена новог курикулума за предшколце, који је оцењен као један од три најбоља у Европи.
Министар је објаснио да су у првој фази изабране општине Житорађа (21 милион динара), Дољевца (28 милиона динара) и Сремске Митровице (103 милиона динара) јер су биле спремне и обезбедиле услове за изградњу, односно реконструкцију.
Време кредиту истиче. Зато молимо све самоуправе које аплицирају и које се налазе на списку да то схвате најозбиљније, јер неће бити никаквог прескакања у одабиру, нити регионалног нити политичког, већ ће бити само они који су спремни да уђу у поступак, поручио је министар.
Фото: Министарство просвете
Pazite i dobro procitajte, Zitoradja je bila spremna, sto znaci da ljudi koji vode opstinu itekako rade i brinubse za gradjane, a nije lako dobiti toliku pomoc tek tako. Svaka cast.
I lokalne samouprave i država Srbija ulažu neverovatne napore kako bi izašli u susret deci i njihovim roditeljima, a sve zarad budućnosti Srbije koja je bez većeg broja dece neizvesna.
Rezultati dovoljno govore o tome koliko se radi. Ovoliki broj ugovora i ovolika sredstva Žitorađa nije dobila poslednjih 20 godina. Facta, non verba! A vama dragi šetači veliki pozdrav. Samo vi šetajte. Žitorađa će i dalje ići napred.
Tim sredinama treba se sto pre izgraditi jer lista cekanja je velika.