Ниске температуре погодују воћњацима!

Топли дани у јануару утицали су да се неке воћке раније пробуде из зимског мировања, а мраз и ниске температуре у фебруару могу да оштете и утичу на будући род воћака. Дејан Тонић, стручњак за воћарство и виноградарство,  из ПСС у Прокупљу, каже да је још рано за процену какав ће бити овогодишњи род воћака. Како каже добро је што ових дана још увек владају ниске температуре и оне повољно утичу на стање мировања воћака.

Он истиче да пољопривредници који нису у јесен окречили стабла воћака да то треба да учине што пре како би спречили оштећена због осцилација температуре.

  • Циљ кречења воћака јесте да се створи бела површина, односно бела боја стабла, како би се на тај начин омогућила рефлексија светлости. Такође, главни разлог због којег се стабла воћа крече је спречавање појаве мразопуца коре, као и уништавање маховине и лишајева који су погодно тло за презимљавање штетних организама. Загревањем дебла долази до ширења дубљих делова ткива, које не прати ширење коре те она пуца. Долази и до кретања сокова односно вегетације у воћки, загрејано дебло превари воћку да крене са вегетацијом а онда ниска температура заледи те сокове и пуцају кора и капилари у стаблу. – истиче пољопривредни стручњак Дејан Тонић у изјави за радио Копријан.

Он је истакао да пољопривредници који у јесен нису обавили резидбу воћака то треба да учине чим време дозволи, док није кренула вегетација, односно пре бубрења пупољака.

  • Основни задатак резидбе је успостављање равнотеже између родности и вегетативног пораста. У истој години се мора образовати добар и квалитетан род, нормалан вегетативни пораст и образовање довољно родних пупољака за наредну годину. Зато је битно да пољопривредници који нису извршили резидбу ураде то што пре како не би утицали на род воћака. – истиче Тонић из ПСС Прокупље.

Такође, воћари морају и да примене  агротехничке мере и прихрану азотним ђубривима по хемијској анализи. Он подсећа да ако пољопривредници не знају колико и коју врсту ђубрива, односно које хемијске формулације, да примене у воћњаку, могу да се обрате ПСС у Прокупљу и изврше анализу земљишта.

На крају истиче да у топличком крају, до сада није било већих штета због променљивог времена.

М. Јовановић

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *