Европска комисија и Србија потписали су споразум о партнерству у области посматрања Земље у оквиру програма Коперникус.
Премијерка Ана Брнабић изјавила је да је потписивање споразума велико признање Србији у европским интеграцијама и да ће тај споразум приближити Србију Европској унији у науци, дигитализацији и пољопривреди, саопштила је Делегација ЕУ у Србији.
Коперникус је програм ЕУ за посматрање и надзор Земље и стања животне средине. Захваљујући различитим технологијама, од сателита у свемиру до система за мерење на земљи, мору и у ваздуху, Коперникус обезбеђује оперативне податке и информационе услуге за широку примену.
Амбасадор ЕУ у Србији Сем Фабрици рекао је да Коперникус чини основу напора ЕУ за посматрање Земље и њених многобројних екосистема, док истовремено помаже за припрему за природне и вештачке катастрофе и заштите се од њих.
Српски BioSense Институт – Институт за истраживање и развој информационих технологија у биосистемима биће средишња тачка активности програма Коперникус у Србији у приступу подацима и коришћења Сентинел података, саопштила је Делегација ЕУ у Србији.
Брнабић је рекла да је потписивање споразума потврда да је BioSense лидер у области дигиталне пољопривреде у овом делу Европе.
„Драго ми је што ће сада наши грађани имати приступ овим јединственим подацима, од којих ће у почетку највећу практичну корист имати наши пољопривредници а затим и многе друге гране иновативног бизниса“, рекла је премијерка.
Фабрици је рекао да ће се српски истраживачи и приватни сектор придружити земљама ЕУ у коришћењу вишеструких предности „Коперникус економије“ која омогућује широку примену у области животне средине и безбедности, укључујући климатске промене, одрживи развој, транспорт и мобилност, регионално и локално планирање, поморски надзор, пољопривреду и здравство.
Споразум је у Бриселу у име Европске комисије потписао Филип Брунет, директор за свемирску политику, за Коперникус и одбрану, а у име Србије Владимир Поповић, државни секретар у Министарству просвете, науке и технолошког развоја Србије.
Извор; Бета