Афричка куга свиња која је забележена у неким земљама у региону тренутно није захватила сточни фонд у нашој земљи. Без обзира на то стање на терену се све време прати, а стручњаци препоручују предузимање свих мера превенције, јер постоји реална опасност од преношења заразе и на нашу територију.
Иначе, према објављеним подацима, афричка куга свиња већ годину дана је присутна у Румунији, где је до сада убијено 50.000 свиња и Бугарској и то може да представља велику опасност и по нас. Додатно забрињава и то што ову болест могу пренети вукови или лисице, као и дивље свиње.
-Иако афричка куга свиња није опасна по остале домаће животиње, као ни за људе, предузимање адекватних мера превенције неопходно је како би се заштитио изузетно мали сточни фонд у нашој земљи, каже у изјави радио Копријану др ветерине Горан Стаменковић, из ветеринарске станице Ирвас.-Вирус који изазива афричку кугу свиња је изузетно отпоран и може преживети ниске температуре, па и целу зиму у лешу, а симптоми су слични као и код свињске куге. Најтежи облик заразе је и најкраћи, јер свиње угину пре него што стигну да испоље симптоме, као што су висока температура, појава крварења, губитак апетита, дрхтавица, поремећај у дисању и кашљање. То треба одмах пријавити Ветеринарској инспекцији, како би се оболеле животње уништиле и спречило даље ширење заразе.
Болест се не лечи, нити постоји вакцина. Једина мера контроле и спречавања ширења болести је уклањање оболелих јединки и на болест сумњивих животиња.