ОШ „Вук Караџић“ у Дољевцу је међу првим образовним установама доставила Министарству просвете план мрежа школа. Рок за формирање нове мреже школа истекао је пар дана, а само 17 општина и три града, од укупно 174 локалне самоуправе, направили су план о томе како ће убудуће изгледати мрежа основних школа у њиховим срединама. Нова мрежа подразумева рационализацију, тачније гашење и спајање осмолетки које немају довољан број ђака.
Како каже генерални директор ове образовне установе у Дољевцу Горан Илић они су у сарадњи са локаном самоуправом израдили план мреже школа на територији општине Дољевац.
- План мреже школа у нашој општини остао је исти и наш предлог је да то остане истоветно како је и било. Сву потребну документацију послали смо ресорним министарству у законском року и сада чекамо одговор на наш предлог- истакао је Илић.
Захтев за давање сагласности на акт о мрежи основних школа поднеле су општине Дољевац, Мерошина, Сврљиг, Баточина, Кучево, Петровац на Млави, Бабушница, Мајданпек, Осечина, Мали Зворник, Велика Плана, Мионица, Параћин, Рековац, Црна Трава, Александровац, и Кнић, као и град Прокупље, град Краљево и град Врање.
Од тога, две јединице локалне самоуправе имају комплетну документацију, док је осталима упућен допис за допуну. У Министарству просвете раније је речено да ће у локалним јединицама које саме не донесу план нове мреже школа, Министарство само то учинити.
Директор дољевачке осмолотеке истиче да постоје два истурена одељења која имају мали број деце и да се нада да та одељења неће бити угашена.
- Проблематичне су четворогодишње школе у Русни и Перутини. Ове школе имају само по пет ученика, али се надам да ће ове школе опстати, да неће доћи до гашења ових одељења и да ће мрежа школа у нашој општини остати иста. Мањак деце је очигледан проблем у Србији, а не само проблем просвете- додаје директор Илић.
Иначе, према критеријумима који су донети, да би опстала школа мора да има најмање 480 ученика, 16 одељења и да буде на удаљености већој од два километара од суседне школе.