Радници немачког „Леонија” код Ниша праве делове за луксузне „јагуаре” и „ландровере”, али морају да раде ноћу, прековремено, док ће неки од њих морати да пређу и више од 50 километара до посла од места у којем живе. Чак иако су самохрани родитељи.
Послодавац може да мења плату, као и да накнадно повуче део зараде.
Сви ови услови уведени су новим анексом уговора и споразумом који су добили запослени у Малошишту, где се налази једна од три фабрике које „Леони” има у Србији.
„Самохрани родитељи по закону не могу да раде трећу смену дуже време. Али, ако сами дају сагласност, онда закон то одобрава”, каже председник Гранског синдиката индустрије, енергије и рударства синдиката Независност Милорад Пановић.
„То се догодило и у фабрици у селу Малошиште, где ради око 1.500 људи. Не знамо шта се дешава ако неко не потпише. Они ће, како су нам објаснили, сви да потпишу.”
Милош Вучковић, уредник портала Радник.рс, каже за ББЦ на спрском да су упознати са овим случајем и да је већ контактирао адвоката да се консултује да ли су повређена радна права.
„Овде имамо ситуацију да сигурно није хумано да натерате самохране родитеље да раде констатно ноћу, док су им деца сама код куће. Или да раде у другом граду.
„Али, ако радници потпишу – она је по закону. Питање је само – да ли ће радници сносити последице и бити под притиском.”
Из фирме „Леони” за ББЦ на српском одговарају да „потписивање Изјаве о сагласности није обавезујуће, сваки запослени има слободу да одлучи да ли ће да је потпише или не, у односу на своју личну ситуацију”.
Од када је немачка фирма „Леони” основала компанију у Србији 2009. године, радници су морали да раде прековремено колико им се каже, да раде ноћне смене дуже од недељу дана, да путују више од 50 километара до посла и да се обавежу да ће им се са плате скинути – ако не врате фирмин новац са пута. Ово потврђују и из „Леонија” у одговорима за ББЦ:
„Почетком ове године, одлучили смо да ове одредбе издвојимо из нашег Уговора о раду и да их ставимо у посебан додатак – Изјаву о сагласности како бисмо сваком запосленом понудили могућност да потврди своју расположивост да ради прековремено, ноћу и слично и тако оствари могућност да буде додатно плаћен.”
На питање колико је људи потписало документ, из „Леонија” нису одговорили. Али, кажу да су „сви запослени који су до сада потписали Изјаву о сагласности били су у потпуности обавештени о детаљима овог додатног документа, укључујући и могућност његовог опозива због личних или породичних разлога, без икаквих правних последица”.
Нова ставка подразумева и да радници пристају на корекцију зараде, као и да послодавац може да им узме део плате ако не врате новац са службених путовања.
Услови за оне који потпишу сагласност:
да раде ноћу дуже од једне радне недеље
да раде ноћу, прековремено, и поред породичног статуса и ситуације
да у прерасподели радног времена раде у просеку дуже и да им се то исплати као прековремени рад
да послодавац може да врши обуставе на заради ради корекције
послодавац може новчано потраживање да наплати обустављањем од зараде
да је могуће премештање на радно место које је удаљено више од 50 километара
да радник може да буде премештен код другог послодавца дуже од годину дана
Заправо се догодило то да је у фабрику је, каже Милорад Пановић из Независности, у септембру прошле године стигла Инспекција за рад и утврдила да ове одредбе нису по закону.
„То је било незаконито и зато су из руководства фабрике одлучили да оставе услове рада – али да траже да радници пристану на њих.”
„То су заправо нови-стари услови.”
Марија Јанковић , ББС новинарка