Све је већи број школске деце која су добила овчије богиње односно варичеле. Наиме, према незваничним информацијама, малишани првог разреда из Малошишта десетковани су овом заразном болешћу, па тренутно око шесторо деце има богиње, док је у претходном периоду приближан број изостао са наставе. У вишим разредима тек по неко дете је оболело од овог вируса. Лекари кажу да у овом периоду се увек бележи повећан број деце оболеле од овчијих богиња и да је ово очекивана ситуација.
Директор ОШ „Вук Караџић“ Горан Илић каже да тренутно не бележе повећан број деце која су оболела од богиња, односно да разредне старешине нису пријавиле повећан број деце која су изостала са наставе. Вирус варичеле се преноси преко дисајних органа, лако и брзо се шири и изузетно је заразан.
Варичела или овчје богиње је акутно инфективно обољење, које спада у групу осипних грозница. Изазива га вирус из групе херпес вируса. Овчје богиње се углавном јављају у млађем узрасту, најчешће између друге и осме године. Вирус се са оболеле особе преноси капљичним путем, преко секрета из горњих дисајних путева, тако да се лако шири са детета на дете. Оболело дете је заразно два дана пре избијања оспе и док се све промене на кожи не осуше, а нове не излазе. То је обично десетак дана од почетка болести. Одрасле особе могу да оболе уколико нису прележале болест у детињству и код њих је болест озбиљнија.
Како је рекла др Весна Ташковић Милошевић, педијатар нишког Дома здравља, за Тв Зону плус, не ради се о епидемији, већ о редовном стању, јер сваке јесени се бележи повећан број деце оболеле од варичела.
„Не бих могла да кажем да се ради о епидемији. Сваке јесени кад крену колективи ми имамо повећан број вирусних обољења, респираторне инфекције, стомачни вирус као и богиње. Контакти деце су блиски и то је редовно стање“, каже др Весна Ташковић Милошевић.
„Да, имамо повећан број оболелих али није то ништа алармантно ни драматично, већ потпуно редовно стање“, каже педијатар нишког Дома здравља.
Инкубација (време које прође од уласка вируса у организам до појаве првих знакова болести) код варичеле обично траје од једне до три недеље. Максимални период инкубације је 28 дана. Ако се узме у обзир тренутни број оболеле деце, у наредним данима можемо очекивати и повећано оболевање од ове зазарне болести.
Код највећег броја деце варичела прође без компликација, тако да нема места за превелику забринутост родитеља.