Органска производња са собом носи низ ограничења, тежак рад и улагање, али и квалитет на тржишту. Када је конкретно реч о органском месу постоји велики број разлога зашто је оно боље за исхрану људи од меса добијеног у конвенционалној производњи. Ми смо за вас издвојили 5 разлога.
- Органско месо је здравије
Органско месо има већу биолошку и нутритивну вредност која се састоји у повећаном садржају витамина и минерала, калцијума, магнезијума, гвожђа, а нарочито омега 3 масних киселина и антиоксиданаса.
Из тог разлога употреба органског меса у исхрани је веома значајна. Пре свега се препоручује деци и трудницама. Органско месо не садржи адитиве, хормоне, конзервансе, емулгаторе, вештачке боје, ароме и појачиваче укуса.
- Органско месо је безбедније
Органска производња обично захтева поштовање строгих законских прописа и обавезно се контролише од стане овлашћених сертификованих организација не сме да садржи хормоне, пестициде, тешке метале и адитиве.
У исхрани стоке обично се користи храна која је произведена на њивама без употребе пестицида, хормона и минералних ђубрива, а строго се забрањује и употреба антибиотика и других лекова у њиховом лечењу. Највећа предност органски узгојене стоке јесте квалитетна исхрана која мора бити органског порекла.
- Нема генетске модификације
Генетски модификовани организми и њихови производи апсулутно су забрањени у органској производњи и исхрани стоке. Зато
- Органско месо је укусније
Органско месо има карактеристичан укус, мирис и боју, за који често кажемо да је заборављени укус намирница са села, пре свега због употребе свеже органске траве у исхрани говеда без употребе концетрата.
- Добробит животиња и биодиверзитет
Због напредовања животиња, органски стандарди инсистирају на томе да животиње морају имати довољно простора за испашу и свежег ваздуха како би се развијале, при чему се гарантује слобода у том процесу.
Органске фарме и њихови заштитни појасеви представљају уточиште за дивље животиње и домове пчелама, птицима и лептирима. Утврђено је да је на органским фармама биљни и животињски свет, као и свет инсеката већи и до 50%, што позитивно утиче на биодиверзитет.
Извор; Агромедиа