Вукашин Д. (21) из Руме и Јован М. (19) из Прокупља
Полицијска акција је почела управо у Србији хапшењем Јована и Вукашина.
Двојица српских држављана, Јован М. (19) из Прокупља и Вукашин Д. (21) из Руме, ухапшени су због сумње да су били администратори сервиса ” WEBSTRESSER”. У акцији која је трајала два дана учествовале су националне полицијске јединице за борбу против високотехнолошког криминала Холандије, Велике Британије (NCA), Хрватске, Канаде, САД (FBI), Немачке (BKA), Шпаније, Хонг Конга, Шкотске, Италије и Аустралије.
Поред Јована М, у међународној полицијској акцији приведен је и Вукашин Д. (21) из Руме, али он није био високо рангиран у тој хакерској “дружини”. Јован М. је до пре месец дана био ученик четвртог разреда Техничке школе “15. мај” у Прокупљу, али је због великог броја изостанака, више од 300, прешао на ванредно школовање. Јован је, чудне ли ироније, из стручних премета Програмирање и Рачунарске мреже имао двојке.
Истрагу ове међународне криминалне групе, започела је у октобру 2017.године холандска национална криминалистичка јединица за високотехнолошки криминал, на основу оперативних информација добијених од NCA из Велике Британије.
Штаб за команду и координацију дводневне акције био је постављен у седишту Еуропол-а, а акција је почела управо у Србији хапшењем Јована и Вукашина.
Након тога, на већем броју локација широм света ухапшени су и остали администратори и чланови овог криминалног сервиса, док је сервере, преко којих су изводили криминалне нападе, преузела полиција.
Поменути сервис је затим оборен и угашен и његову серверску инсфраструктуру су заплениле полиције Немачке, САД и Холандије.
На сајту ” webstresser.org ” је постављена тзв. “СТОП страница”, на којој је и грб МУП-а Србије и других полиција које су учествовале у акцији.
Против корисника овог криминалног тржишта предузете су даље оперативне мере, а досадашњом истрагом нису пронађени докази о интернет порталима из Србије који су на овакав начин нападани и обарани нити о корисницима из наше земље.
“WEBSTRESSER” је сматран за највеће светско криминално тржиште за изнајмљивање тзв. DDoS напада, са више од 136.000 регистрованих корисника и више од четири милиона напада изведених до априла ове године на разне интернет домене широм света. Оркестрирани напади циљали су критичне онлајн услуге које нуде банке, државне институције и полицијске снаге, као и индустрија онлајн игара на интернету, саопштено је из МУП.