Ове зиме готово да нема воћа које није поскупело, осим јабука које за сада држе цену око 100 динара, ништа повољнији није ни килограм јужног воћа.
Повремено акција обори и цену неког воћа у већим трговинским ланцима, али локални трговци тешко се могу похвалити већим снижењима. Како кажу, цену диктира набавка од увозника, али и количина воћа коју узимају, а како јнаше овдашње тржиште није велико, самим тим и цене су високе због слабије тражње, па набављају мање количине.
На цену јужног воћа, поред маржи увозника и трговаца утичу и царинске дажбине, док у цену улази и фитосанитарне инспекције које морају да се обаве при увозу воћа.
Јабуке су претходних година биле много јефтиније од овогодишње цене која се креће и до 100 динара по килограму у зависноти од врсте и квалитета. У дољевачким трговима ово воће можете пазарити по цени од 95 динара по килограму.
Омиљено воће у зимским данима су свакако помораџе и мандарине. Међутим, од погледа на цену за килограм овог воћа, купци често изгубе апетит. Тако поморанџе у Дољевцу можете пазарити по цени од 99, док килограм мандарина кошта 149 динара. Сличну цену држи и киви, упакован у корпици, који кошта око 100 динара.
Потрошачи сматрају и да је килограм банана неоправдано скуп јер су претходних година пазарили знатно јефтиније. Тако, уколико решите да пазарите килограм банана, доброг квалитета, требали би да издвојите око 190 динара. За десет динара скупљи је килограм крушака и у зависности од радње цена се креће и више од 200 динара.
Економисти истичу да ћемо се тешко најести јужног воћа ове зиме јер су трговци искористили мањак домаћег воћа да подигну цене јужног.
Већ неколико година уназад зиму карактеришу високе цене лимуна, које на неким пијацама иду и до 200 динара за килограм. Купце у овдашњим радњама очекује цена од 149 динара за килограм лимуна, док лимуна скоро и да нема у понуди на овдашњим пијацама.
А уколико желите да унесете новину у ваш јеловник морате бити спремни да ананас платите 200 динара.
Ништа јефитније воће није ни на овдашњим пијацама у Пуковцу и Малошишту. На овим пијацама тешко је пронаћи мандарине које су јефтиније од 120 динара за килограм, а цена иде и преко 150 динара.
Како кажу стручњаци потребу грађана за воћем, потребу за витаминима и да се очува здравље у овом периоду искористили су трговци јер народ плаћа колико му се тражи.
На крају можемо закључити да ће довољне количине свежег воћа моћи да приуште себи само они са дубљим џепом, јер за просечног потрошача ово су итекако високе цене сезонског воћа.
Ако је за утеху, познаваоци прилика истичу, да када стигне друго воће као што су јагоде, вишње и трешње, цене јужног воћа ће пасти, а дотле можда и изгубимо апетит.
М.Јовановић