Након раскида уговора са корисником, оператер било кабловски, мобилни или интернет нема право да наплаћује пенале од корисника, јер му не пружа више никакве услуге и нема никаквих трошкова, сматрају у Форуму за заштиту потрошача у Нишу. Ово је једна од најчешћих жалби потрошача у Србији, каже у изјави за наш портал Јован Јовановић из овог удружења.
Сви они траже да им се исплате све месечне рате до истека уговорне обавезе, а уколико им се тај новац не исплати, дугове продају специјализованим агенцијама које прогањају кориснике. Има ислучајева који су завршили и на суду, па се тако дуг увећа за енормне судске трошкове. Постоје и оператери, који након раскида уговора шаљу још најмање два рачуна корисницима, јер сматрају да је два месеца отказни рок.
–Најпроблематичнији су уговори које кабловски оператери нуде на потпис својим корисницима, јер у тим уговорима сва права задржава пружалац услуга. Као такви они су на штету потрошача, каже Јовановић. Тим уговорима се оспорава основно право потрошача на раскид уговора, без плаћања пенала, уколико је незадовољан услугом. У свим тим уговорима стоји да потрошач може да раскине уговор, само ако изврши уплату уговорене обавезе за период за који је уговор склопљен, што је углавном 24 месеца. Ми у Форуму тврдимо да не може оператер од корисника наплаћивати услугу коју потрошачу није пружио. Такође, спорно је и место решавања судског спора. То је могуће урадити само у Београду, једна је од уговорних клаузула, међутим по Закону о заштити потрошача место решавања спора је место живота потрошача.
Нису проблем, међутим, само кабловски операти, напомиње наш саговорник. Сви пружаоци сличних услуга који имају тзв. типске уговоре, праве их на штету потрошача.
-Ту су и оператери фиксне телефоније, који већ имају припремљену форму уговора. Напомињем, да је законско право сваког потрошача да добије бланко уговор на увид да га проучи или да се консултује са стручњацима пре потписивања, јер кад уговор потпишете тада је већ касно. Потписивањем сте прихватили све уговорне обавезе и морате да их поштујете, а уговор можете оспоравати само на суду.Зато пазите какве уговоре потписујете,упозорава Јовановић. Ми смо, иначе, додаје, већ послали захтев Министарству телекомуникација за покретање поступка колективне заштите потрошача против неких оператера из наше земље, али о томе ћемо моћи да говоримо тек кад надлежно министарство заузме свој став о томе.