У СЕЛУ ОБИЛИЋ КОД БОЈНИКА ОБЕЛЕЖЕНА 106. ГОДИШЊИЦА ОД ДОНОШЕЊА ОДЛУКЕ О ПОДИЗАЊУ ТОПЛИЧКО-ЈАБЛАНИЧКОГ УСТАНКА 1917. ГОДИНЕ

Поводом 106 година од саветовања српских четничких војвода у селу Обилић код Бојника на којем је донета одлука о подизању Топличко-јабланичког устанка 1917. године, Савез потомака ратника ослободилачких ратова Србије – Регионални одбор за југоисточну Србију, уз подршку руководства општине Бојник и својих окружних, градских и општинских одбора са територија Јабланичког и Топличког управног округа организовао је у петак, 24. фебруара 2023. године у Обилићу обележавање ове важне годишњице из српске историје.

Пригодном беседом присутнима се обратио историчар проф. др Дејан Антић, председник Регионалног одбора Савеза потомака ратника Србије. Говорећи о збору у Обилићу и избијању устанка проф. Антић је између осталог рекао: „Нејач Србије у касну јесен 1915. године тешко је поднела повлачење српске војске пут Албаније и Крфа. Доласком германских и бугарских окупационих трупа поробљени народ био је изложен политици злочина, насилне асимилације, пљачке и депортације. Кап која је на југу земље прелила чашу јесте одлука бугарских окупационих власти да мобилишу српску децу у бугарску војску. Да голобраде синове супроставе својој браћи, очевима и стричевима на Солунском фронту. Да српска младеж гине за Фердинанда Кобуршког и Бугарску од Црног мора до Мораве и Охрида. Али то се није догодило. Срби су радије бирали борбу и смрт уместо издаје и срамоте. И због тога су већ у јануару 1917. године шуме постале уточиште одбеглих и наоружаних српских младића. И зато је у селу Обилић у Јабланичком срезу 21. и 22. фебруара 1917. године око 300 четничких старешина из јужне Србије са Пећанцем, Војиновићем, Влаховићима, и Радовићем на челу донело одлуку о подизању општег народног устанка. Оном чувеном прокламацијом од 24. фебруара започела су устаничка дејства, и од тога дана окупаторским војницима у јужној Србији ледила се крв у жилама. Устанак се распламсао и ширио неслућеном брзином. Од Копаоника и Радан планине до Кукавице, Јастрпца и Јужне Мораве формирана је четничка држава која је трајала тек неколико недеља. Али без обзира на краткоћу трајања комитске државе, морамо признати да током Великог рата нигде, али нигде осим на југу Србије народ није у тако великом броју устао против окупатора. Па иако 13.000 слабо наоружаних устаника није имало снаге да се дуготрајно одупре добро опремљеним аустроугарско-бугарским јединицама од близу 60.000 војника, Топличко-јабланички устанак 1917. године доказао је и званичној Софији и целој Европи да са Србијом још није завршено, да Срби нису народ за потцењивање и да је српска идеја о слободи и државотворности неуништива.“   

 Обележавању 106. годишњице од доношења одлуке о подизању устанка у селу Обилић присуствовали су представници Општине Бојник, директор Руско-српског хуманитарног центра у Нишу господин Евгениј Филатов, потпредседник Републичког одбора Савеза потомака ратника Србије господин Верољуб Трајковић, председници градских и општинских одбора Савеза потомака ратника и мештани Обилића. После обраћања организатора присутне делегације положиле су венце на спомен обележје подигнуто у знак сећања на Топличко-јабланичке устанике.

 

 

 

Фотографије: Савез потомака ратника ослободилачких ратова Србије

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *