Воћари страхују за род

Пролеће усред зиме није баш најбоље за озиме ратарске културе, а нарочито за воће. Како каже Тања Живковић из ПСС у Нишу, стручњак за виноградарство и воћарство,  уколико се зима врати, голомразица би могла да дотуче пупољке на воћкама, што ће за последицу имати драстично смањење приноса у току године. Како су ноћне температуре ниске, то још донекле одржава воће у зимском мировању.

Високе температуре у току биолошког мировања не погодују много воћкама и могу оставити низ негативних последица, а које се манифестују у виду поремаћаја у почетку вегетације, али и касније у току цветања, рекла је Тања Живковић из ПСС у Нишу.

  • Касније долази до осипања цветова, може да се појави мања родност, а некада чак и појава неродности воћака. При дужем трајању ових високих температура у зимском периоду може доћи и до активирања цветних пупољака тако да се тиме смањије отпорност воћака на ниске температуре, а које у наредном периоду најављују метеоролози. – истакла је Живковићема у изјави за наш радио.

А уколико топло време потраје, може и негативно да се одрази и на овогодишњи принос.

  • Јача температурна колебања могу да изазову измрзавање коре дебла и скелетних грана. – истакла је она.

Како каже постоје и спорадични случајеви, да већ има цветова на кајсији, али ту су и најаве метеоролога да ће бити озбиљније захлађење и снег, што ће бити добро за воће, јер ће продужити зимско мировање .

  • Једино што можемо да препоручимо воћарима јесте кречење стабала, што би могло мало да успори вегетацију.- казала је Тања Живковић из ПСС Ниш.

На крају је додала да минималне и максималне температуре у овом периоду представљају пресудан оквир за успевање биљака и њихов принос. Недовољнбо излагање ниским темепратурама у току зиме има за последицу осипање цветних пупољака, јер заментање плодова пре листања утиче касније на њихово отпадање,  а самим тим и на драстиучно смањење приноса у воћњацима.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *