Добрички произвођачи кромпира спремни за пролећну садњу

Временски услови који владају у нашем крају, никако не погудују ратарима. Произвођачи семенског кромпира су ипак већ почели продају, а семенски кромпир се нуди код овлашћених продаваца али и на пијацама. Јовица Станисављевић из Житорађе је један од највећих произвођача овог поврћа, и бави се гајењем на око 2,5 хектара скоро 20 година. Он каже да је спреман за садњу , а земљиште ће припремити чим временски услови дозволе. “Дуго година се бавим производњом кромпира, некада је иплативо некада не, али једноставномора да се ради”  рекао је за наш портал Станисављевић. Он каже да је прошле године имао принос око 4,5 вагона по хектару, и да се нада да ће и ове године достићи тај ниво, мада је рано говорити. Улагања су велика и озбиљна, нарочито за произвођаче попут Јовице, који употребљава све агротехничке мере при производњи. Од сорти на имању сади АРИЗОНУ, а кромпир највише продаје на велико купцима у Новом Пазару и околини. Одређену количину, Јовица прода и на малој пијаци у Прокупљу, али какокаже има купаца који долазе и на кућну адресу. Према његовим речима цена домаћег квалитетног семенског кромпира је 70 динара за килограм, док је онај увозни из Холандије око 100 динара. Иначе данас смо у Житорађи затекли камион који је традиционално на улици вршио продају   семенског кромпира. У понуди су се нашле  три врсте кромпира и то: ДЕЗИРЕ, БЕЛАРОЦА и АЛБАТРОС. Цена килограма јек код овог продавца износила 35 динара.

Према речима стручњака одређивање најповољнијег времена садње има велики значај за принос кромпира, а повезано је са временским приликама, влажношћу и температуром земљишта. У зависности од променљивих климатских услова и стања земљишта, садња се у нашој земљи обавља у ширем временском раздобљу – од треће декаде фебруара до друге декаде маја месеца.

Стручњаци кажу да кромпир треба садити када се земљиште на 10 цм дубине загреје на 6-8 °С. Претерано рана садња носи ризик од пролећних мразева. Кашњење у односу на оптимални рок резултира значајним смањењем приноса. Кашњење од 10 дана утиче на смањење приноса 5-15 %, а кашњење од 20 дана смањује принос 10-25 %.

Потребна дубина садње може се постићи само на добро припремљеном земљишту, тако да горња ивица кртола буде на око 3-4 цм испод површине ораничног слоја и покривена слојем земље 6-8 цм. Кромпир се у лаким земљиштима сади нешто дубље у односу на тешка земљишта. Садња се обавља ручно, полуаутоматским или аутоматским садилицама, којима се истовремено саде кртоле и покривају земљом.

Основни предуслови за правилну машинску садњу су уједначена величина семенских кртола и добро припремљено земљиште. Количина семенских кртола по јединици површине зависи од њихове крупноће и густине садње. Обично се те количине крећу од 1.800 до 3.500 кг. по хектару.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *