Европска унија хитно је одобрила Србији 7,5 милиона евра бесповратних средстава за борбу против епидемије KОВИД-19 Београд, 20. март 202

Споразум о помоћи данас су у Влади Србије потписали шеф Делегације Европске уније у Србији, амбасадор Сем Фабрици и министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић. Кад год нас Србија позове, ми смо ту, рекао је амбасадор Фабрици

“Само да напоменем да када је у јануару и фебруару поцела криза у Кини, ЕУ је послала 60 тона медицинске опреме. Овај вирус не зна за границе и зато морамо да показемо солидарност једни према другима”, напомиње шеф Делегације ЕУ.

Министарка Јоксимовић потврдила је да ће Србија моћи да добије медицинску опрему из залиха које ће бити направљене у оквиру ЕУ Механизма за цивилну заштиту, а планирана вредност залиха процењује се на 50 милиона евра.

“Од првог дана смо у контакту са Европском унијом. Првих 2 милиона од 7,5 милиона евра бесповратне помоћи од ЕУ потрошићемо на превоз медицинске опреме из Кине и Индије”, каже министара за европске интеграције Јадранка Јоксимовић.

Само у здравственом сектору, оно што је ЕУ урадила са Србијом у претходних 20 годинаје од фундаменталног значаја за функциониосање система који данас постоји. ЕУ је донирала више од 200 милиона евра и дала кредите у износу од 250 милиона другима да би систем здравствене заштите у Србији учинили јачим. То је основа која ће помоћи Србији да превазиђе вирус ЦОВИД-19.

ЕУ је такође организовала и платила евакуацију 5 српских држављања који су били заглављени у Вухану и најугроженијим областима Азије прошлог месеца.

Сретвима Уније опремљене су болнице, лабораторије, институте за јавно здравље и заводе за трансфузију крви и обезбедила 252 амбулантна возила за здравствене центре широм Србије, од којих је 122 испоручено са транспортним респираторима. ЕУ је само за тај пројекат донирала 8,7 милиона евра.

На самом почетку избијања ЦОВИД-19, Европска унија је такође координисала и суфинансирала испоруку санитетског материјала Кини кроз Механизам ЕУ за цивилну заштиту. Европска унија је испоручила Кини преко 56 тона личне заштитне опреме (укључујући милионе маски, заштитних одела, средстава за дезинфекцију), а обезбедиле су је Француска, Немачка, Италија, Летонија, Естонија, Аустрија, Чешка Република, Мађарска и Словенија.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *