Др Стојковић фито и апитерапeут: Чај од исландској лишаја биљни антибиотик и најбољи савезник против кашља

Број оболелих од грипа смањује се у целој Србији, па и у Нишу и околини истичу ннадлежни, међутим, не охрабрује чињеница да се деца у понедељак враћају у школске клупе и да повратак у школу може довести до повећања броја оболелих. Такође, топло време претходних дана није ишло на руку вирусу грипа. Међутим, превенција и јачање имунитета је најбољи лек против ове вирусне болести. Др Љубинка Стојковић, лекар опште медицине и лиценцирани фито и апитерапеут, каже да чајеви у овом периоду могу изузетно повољно да утичу на наше здравље.

  • Биљни чајеви су нискокалорични, освежавајући напитци који имају бројна лековита својства. Нажалост сетимо их се тек када смо болесни. Чај отклања умор, окрепљује, побољшава концентрацију, даје енергију, превенира многобројне болести, отклања различите здравствене тегобе- истиче др Стојковић, фитотерапеут.

Како додаје, познато је да су чајеви претеча лекова и да је Хипократ оставио записе о четири стотине лековитих биљака и њиховој примени у лечењу. Чувена је изрека да чај лети хлади, зими греје, болесне опоравља, уморне окрепљује и тужне умирује.

  • У овом периоду препоручујем конзумацију ртањског чаја који има доста етеричних уља у себи, чај од нане, а поготову од дивље нане и наравно чај од мајчине душице. Посебно бих истакла чај од исландској лишаја који биљни антибиотик и најбољи савезник против кашља– каже фитотерапеут др Стојковић.

Ову биљку можете наћи у продавницама здраве хране али и код разних познатих травара или биљобера.

  • Ова биљка наликује на бронхије и огранке плућа. Он расте у природи на старом дрвећу, оронулим гранама и наликује на букетиће, потпуно је сасушен и није маховина. Ислански лишај помаже да се плућа потпуно очисте и да човек дише пуним плућима- истиче др Стојковић, власница приватне ординације Визард у Нишу.

Припрема се једноставно: један букетић стави се у 200 мл прокључале воде, затим кључа 5 минута, остави се поклопљено 10 минута, прохлади се и припрема се два пута дневно у свежем стању и наравно заслађен кашичицом меда.

Главни састојци лишаја су горке материје и слузи који делују тако да облажу заштитним слојем надражену и оштећену слузницу.
Висок садржај полисахарида лихенина који се налази у овој лековитој биљци одговоран је за заштиту упаљене слузнице. Осим што облажу упаљену слузницу, делују против упално и смањују надражај на кашаљ.
Усинска киселина, која је саставни део исландског лишајаима изузетна антибиотска својства и управо због тога исландски лишај се сматра вредним природним антибиотиком.
На крају докторка Стојковић истиче да се пацијент увек треба посаветовати са својим лекаром и кад су помоћна лековита средства у питању.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *