Цркве и црквишта општине Дољевац: Црква Св.Николаја у Пуковцу

Храм у Пуковцу  посвећен је светом Николају, односно преносу његових моштију 22.маја.

Црква је подигнута 1928.године, а освештана 1936.године од стране Епископа нишког Јована.

Црква је зидана од тврдог материјала, као и конак и звонара.

Према  летопису ове цркве Пуковчани су сазидали цркву на пољани покрај пруге и реке, источно од села, јер писаних или усмених трагова, о постајању неке раније цркве или црквишта нису забележена.

Како је записано у летопису овог храма, грађевина је скромих димензија и без нарочитих унутрашњих декорација. Зидана је у облику лађе. Истакнутих добротвора за подизање цркве нема, а  нема ни нарочитих драгоцености у храму, јер је црква новијег датума и са декором поприлично сиромашна.

У цркви се налази спомен костурница палих бораца овога краја од 1912. до 1919. године.

На спомен плочи пише:

„ Онима који дадоше животе 1912-1919.године да би осветили Косово и Сливницу и сачували образ своме великоме краљу, увеличали домовину и дали слободу потлаченима.“

На средини спомен плоче налази се слика Петра И Карађорђевића испод које пише:

„Њ.К.Височанство Карађорђевић

Ослободилац, умро 1921.године“

На спомен плочи су уклесна имена палих бораца из Пуковца, Међе, Драшковца и Кочана.

Према речима свештеника Милана Ђорђевића нема поузданих података да ли су на овом месту похрањене кости страдалих бораца или је обележје само симболично.

  • Нажалост у летописима не постоје поуздани подаци, тако да се овде ради највероватније само о спомен костурници, као подсетнику палих бораца из овог краја за слободу- каже свештеник Милан.

Последњих година црква је реконструисана и дограђен је трем на улазу у храм. Такође, урађена је и фасада како на цркви тако и на звонари. Унутрашњост цркве и даље није осликана, али је зато украшена зидним иконама.

Поред цркве се налази и крст (литијски запис), који је постављен пре десетак година, када су и обновљене сеоске литије, јер пре тога нису ношене.

  • У селу, поред овог литијског крста испред цркве, постоје још четири записа и још један у пољу. Тако да у Пуковцу имамао шест записа- рекао је свештеник Милан.

Оно што је интересантно црква је посвећена летњем Св.Николи, али до прошле године није обележаван као црквена слава.

  • У Пуковцу се као Сабор слави Огњена Марија иако је црква посвећена Св. Николи који се обележава 22.маја. Вероватно је култ Огњене Марије већ постојао у прошлости и да је само настављена традиција обележавања овог празника и пре него што је црква изграђена- каже пуковачки парох.

Прошле године је први пут обележена црквена слава сечењем славског колача, а како каже свештеник, у овом насељу готово да нема свечара који обележавају овај дан.

На крају остаје недоумица, да ли је на простору данашњег Пуковца постојала црква, црквиште или запис који је био посвећен Огњеној Марији?

И друго питање, које се намеће,  да ли је у давној прошлости постојао храм посвећен Св.Николи, па су мештани Пуковца у част овога свеца подигли цркву?

Тест и фото:М.Јовановић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *